Може да звучи като оксиморон, но е факт – учените от университета на Ливърпул са създали “суха вода”. Веществото наподобява пудра-захар и може да революционизира начина, по който се използват химически вещества, съобщи GreenTech.bg.
Всяка частица от сухата вода съдържа капчица вода, обвита от песъкоподобно покритие от силициев двуокис. Всъщност, 95% от сухата вода си е „мокра“ вода.
Сухата вода може да се окаже полезна за съхраняване на метан и разширяване на енергийния потенциал на природния газ. Тестовете показват, че тя е повече от три пъти по-добра в усвояването CO2, отколкото обикновената вода.
Другo приложение на сухата вода, демонстрирано от екипа, е използването й като катализатор за ускоряване на реакциите между водород и малеинова киселина. Това взаимодействие дава янтарна киселина – ключова суровина, широко използвана в лекарства, хранителни съставки и потребителски стоки. Обикновено за създаването й трябва да се смесят и разбъркат водород и малеинова киселина. Но това не е необходимо при използване на частици суха вода, съдържащи малеинова киселина, което прави процеса екологичен и енергийно ефективен.
Технологията може да се адаптира за създаване на емулсии във вид на сух прах, смеси от два или повече вида несмесваеми течности като например олио и вода. Сухите емулсии пък могат да направят по-безопасно и по-лесно съхраняването и транспортирането на потенциално опасни течности.