Наножички достигнаха теоретичния максимум за здравина

  
Международен екип от учени, работещи в Мелбърнския университет в Австралия, оповестиха създаването на микроскопични полупроводникови жички с невероятна здравина. Наножичките са около 1000 пъти по-тънки от човешки косъм, но ако бяха с размерите на детски пръст, те щяха да издържат тежестта на 16 африкански слона, преди да се скъсат, коментира професор Джон Седър, който е участник в проекта.

Учените съобщават, че здравината на наножичките достига предварително изчислената от тях теоретична граница. Това означава, че в случая става въпрос за един теоретично перфектен материал, коментират специалисти.

Крайната устойчивост, която са отчели изследователите, е най-високата регистрирана такава за полупроводникова материя и съвпада с теоретично предсказаната граница, според професор Джон Седър. Теоретично е невъзможно да бъде създадена по-здрава наножичка, добавя той.

Наножичките са изградени от германий – химичен елемент, за който учените твърдят, че притежава сходни свойства с калая. Процесът започва със създаване на материала на повърхност, покрита със златни нанокристали, което позволява на германия да расте. Тогава учените решават да тестват силата на материала, като го поставят в малко каналче, за да могат да осъществяват манипулация.

Така те откриват, че материалът може да се прегъва и разтяга много повече от която и да е нанонишка, създавана някога. Оказва се, че той издържа на натоварване от 15 гигапаскала, преди да се счупи. Това означава, че ако наножичката беше с дебелина един сантиметър в диаметър, щеше да може да издържи тежест от сто тона, преди да се скъса, казват експертите.

Потенциалните приложения на новия вид високоустойчиви наножички са много. Те могат да бъдат използвани, например, като сензори за откриването на газове, които замърсяват въздуха, както и на други вредители на околната среда. Това е възможно, тъй като наножичките функционират като изключително чувствителен камертон, който променя своята честота щом към него се прикрепят молекули. Поради нищожните размери на германиевите наножички, те могат да засекат много малки количества материал, който се абсорбира от тяхната повърхност, коментират учените.

Наножичките могат да се използват и като миниатюрни метрономи, които да са основен елемент при изграждане на високочестотни уреди за измерване на времето. Германиевите наножички са много подходящ материал също и за производството на оптични устройства, като светодиоди и лазери, смятат специалистите.

по темата: „Наножички достигнаха теоретичния максимум за здравина”

добавете коментар...

  1. Nano-Fen

    Това е поредната нанотехнология с голямо бъдеще. Въобще тази индустрия има изключителен потенциал

Коментар