Пазарът на персонални компютри в България е намалял с 1,3% по обем през третото тримесечие на 2010-та, спрямо същия период на миналата година, по данни на IDC.
Възстановяването на РС пазара се оказа по-бавно от очакваното, въпреки растежа през първата половина на годината, отбелязват от местния офис на анализаторската компания.
Икономическата рецесия провокира по-нататъшно консолидиране на пазара, а глобалните доставчици като Acer, HP и Asus държат общо 50% от продажбите на компютри у нас, сочи анализът.
Ноутбуците са основен двигател на пазара, с 16,8% ръст в продажбите на годишна база. Търсенето на мини ноутбуци остава силно – всеки пети продаден портативен компютър на потребителския пазар е бил от тази категория.
В същото време, пазарът на десктоп компютри e продължил да страда през третото тримесечие, с 35,7% спад на годишна база, отбелязва IDC. Фирмите са останали предпазливи на фона на засилващите се слухове за предстоящо увеличаване на данъците, а домашните потребители все по-често избират портативни устройства.
Устойчивият потребителски сегмент, който е движен в голяма степен от навлизането на евтини преносими компютри, продължава да поддържа целия пазар на компютри.
IDC отчита значително забавяне в спада на продажбите на бизнес-ориентирани РС в сегмента над $1000. Това може да е показател, че са започнали циклите на обновяване на техниката в малките и средни фирми.
"Ние сме предпазливо оптимистични по отношение на следващите няколко тримесечия, както в потребителския, така и в комерсиалния сегмент", заяви Евелин Стоев, старши анализатор в IDC България.
"Очакваме агресивното ценообразуване, наблюдавано напоследък, да продължи с въвеждане на нови модели на пазара в периода на Коледните празници", допълни Стоев.
Пазарът като цяло – ноутбуци плюс настолни РС – е намалял, заради големия спад при настолните. Но сегментът на ноутбуците бележи ръст, това са фактите
Само аз ли не мога да проумея как хем има сериозен ръст, хем пазара още в първото изречение има СПАД. Тва вероятно е някакъв велик маркетингов трик, да обясняваш че има ръст, като всъщност има спад 🙂