Виртуалният свят на „Втори живот” се отваря за модификации от страна на разработчиците на софтуер. Новината съобщиха от „Линден Лаб”, която стои зад набиращия все по-голяма популярност проект, по време на изложението за потребителска електроника в Лас Вегас.
Линден Лаб обещава да осигури достъп до програмата за разглеждане на Second Life, за да могат софтуерните разработчици да я променят според своите нужди и да споделят кода с други. Това ще бъде същият модел, който се използва при изграждане на операционната система Linux и уеб браузъра Firefox.
Потребителите на „Втори живот” се въплъщават във виртуални субекти, които се движат в компютърно създадения свят, говорят помежду си, купуват земя, строят домове и правят бизнес. Виртуалните хора си имат своя валута, която се доближава до американския долар. Много реални бизнес единици са основали свои магазини във виртуалното пространство на Second Life.
Кодът на „Втори живот” ще бъде достъпен с публичен лиценз GNU, който е широко използвано споразумение сред създателите на софтуер с отворен код. Лицензът ще позволи на разработчиците законно да модифицират и споделят софтуер за Second Life. Линден Лаб ще преразгледа и тества някои добавки, модификации и поправки на бъгове и ще ги включи в официалната версия на програмата да разглеждане на виртуалния свят, която ще бъде достъпна за безплатно изтегляне от интернет.
В Линден Лаб се надяват общността на разработчиците да помогне на техния сравнително малоброен персонал от около 50 програмисти, като реши някои проблеми в кода и оптимизира софтуера така, че той да може да се използва и от по-стари компютри. Хората, които задвижиха проекта “Втори живот”, очакват също обществото на софтуера с отворен код да създаде и някои „готини” инструменти за виртуалната игра.
Много инвалиди, например, използват ”Втори живот” и това е едно от наистина вдъхновяващите неща за създателите на проекта. Има различни начини за общуване на хората с техните компютри – освен с мишка и клавиатура, това може да стане и със засичане на погледа или по невромускулен начин, за постигането на което обаче Линден Лаб няма достатъчно персонал. Именно от програмисти извън компанията се очаква да реализират подобни идеи.
Някой също така може да пожелае да включи возене на колело или летене като част от спорта във „Втори живот”. Дори е възможно да се напише програма за достъп до виртуалния свят от смартфон. Всичко това ще бъде лесно за реализиране от външни разработчици на софтуер.
Линден Лаб все пак няма да отвори кода на всичкия софтуер, стоящ зад „Втори живот”. Програмата, която контролира подлежащата инфраструктура, ще остане частна. Не се очаква отварянето на софтуерния код да навреди на бизнес модела на компанията, който се базира на отдаване под наем на живеещите във „Втори свят” на земя – всъщност това е сървърно пространство на компютрите на „Линден Лаб”.