Европа трябва да побърза със създаване на законодателни възможности за стимулиране развитието на услугите на компютърния облак, за да навакса изоставането от световния лидер в тази област, САЩ. Този призив отправиха участниците в работна среща в Европейския парламент, организирана от българския евродепутат от Групата на социалистите и демократите в ЕП Ивайло Калфин и Сдружението на издателите на бизнес софтуер (BSA).
В срещата участваха още директорът на Европейската агенция за мрежова и информационна сигурност (ЕНИСА) Удо Хелмбрехт, представители на Европейската комисия и евродепутати. Инициативата на Ивайло Калфин, докладчик на ЕП по въпросите на цифровия дневен ред, да събере експерти от всички заинтересовани страни в областта на развитието на ИТ идва само дни, след като европейският комисар по цифровия дневен ред Нели Круз обяви, че ЕК започва да разработва стратегия за „cloud computing”.
“Облакът” е сравнително нова услуга, която позволява съхраняване и обработка на данни на отдалечени изчислителни центрове (компютърен облак). Все повече компании, а и някои правителства се решават да изнесат електронната поща, документите и друга информация в “облака”.
Технологията е вече широко разпространена и се използва активно от най-големите в ИТ индустрията. По последни данни до 2014 г. секторът ще достигне стойност от 110 млрд. евро.
В момента европейското законодателство в тази област е силно остаряло и изискванията за опазване и съхранение на данните и работата с тях създават пречки за разрастване на този вид бизнес в ЕС, въпреки огромния интерес към него.
“Някои дори говорят за революция на cloud computing услугите. Нашата цел като законодатели е да я стимулираме и да гарантираме, че тя ще протече гладко”, заяви Ивайло Калфин.
Експертите от ЕНИСА смятат, че е неизбежно все повече държавни и международни институции да започнат да ползват услугите на облака. Европейската агенция препоръчва не само на институциите, но и на правителствата от страните членки да се заемат с разработване на стратегии и бизнес-модели за развитие на клаудкомпютинг за следващите 10 години.
Пичове…недейте така, вземете си редактор!
В българския език няма такива думи: =клаудкомпютинг, дейта=.
По-добре оставете оригиналното =cloud computing=, а вместо =дейта центрове= кажете =изчислителен център=. И не, не всеки отдалечен изчислителен център е, apriori, cloud!