LED осветлението става все по-популярно, благодарение на енергийната си ефективност. Изследователи обаче предупреждават, че в някои видове LED осветление се използват опасни метали, съобщи GreenTech.bg.
Миналата седмица университетът на Калифорния в Ървайн публикува резултати от проучване на материалите, използвани за направата на светодиоди за коледни светлинни украшения, автомобилни фарове и стопове. След раздробяването на лампичките изследователите анализирали съдържанието и установили, че частиците съдържат различни количества токсични материали, включително олово и арсен.
„Това, което проучването показва ясно, е, че някои LED лампи отговарят на изискванията за опасни отпадъци, в зависимост от цвета и интензивността на светлината, съгласно федералните (на американската еко-агенция) регламенти и щатските (на Калифорния) наредби. Червената, с ниска интензивност лампа, която тествахме, превишава стандарта за наличие на олово около 8 пъти, а спрямо федералните разпоредби превишението е около 35 пъти“, казва Оладейл Огуншейтан, председател на катедрата по здравеопазване и превенция на болестите при университета.
За момента тези продукти не са класифицирани като опасни отпадъци, но Огуншейтан препоръчва на хората, които се занимават с почистване на превозни средства при сблъсъци, да използват предпазни средства. Собственицитe трябва да носят ръкавици и маски в случай на почистване.
Медта, използвана в някои LED лампи, също може да е опасна – тя представлява опасност за здравето на речните и езерните екосистеми, ако устройствата се изхвърлят на депата за отпадъци.
Огуншейтан настоява, че преминаването към LED осветление е дело, при което трябва да има задължителни изследвания на новия продукт, заместващ стар такъв. Ученият твърди, че потенциалното въздействие върху околната среда и здравето на хората не са били достатъчно тествани, преди производителите да пуснат в продажба LED лампите и да започнат да ги маркетират като заместител на крушките с нажежаема жичка.
И сега простия народец чете си вика тва е вредно ууужас дай да се върнем към газовите ламБи и CRT мониторите с огромни тръби дето не бяха вредни.
Автора е имал предвид, че е токсично, понеже светодиода като го счупиш (с чук или нещо подобно, щото той не се чупи хич лесно), след това не можеш да го ядеш! тъпо!
Поредният безделник се е изхвърлил по въпроса.
С какво светодиодните лампи се различават от останалите електронни изделия?…..с НИЩО.
НИЩО, също като това чиновническо чучело Огуншейтан.
Поредният опит определени изделия да минават под лупатана корумпирани чиновници-безделници. А те да контролират кой може и кой не може да произвежда. Подобни шейтани (дяволи) са ни докарали до това положение, защото вече работещите не смогват да изхранват размножаващите се (като хлебарки) чиновници.