Робот разпознава желание за общуване

Технология, изобретена от американски специалист, притежава уникалното умение да разпознава желание за общуване у човека. Системата на професор Аарон Бобик от Технологичния институт на Джорджия ще се използва в робота Simon за визуално разпознаване на комуникационни сигнали.

С помощта на вградена видеокамера, Simon ще може в 80% от случаите правилно да определя признаците за внимание у живия си „събеседник”. Роботът вече е научен да използва различни действия и жестове за въвличане на човека в процес на общуване.

 
Simon наблюдава поведението на човека и анализира какво и защо се променя, а не следи за предварително известни типове реакции. Аарон Бобик възнамерява да доразвие този принцип, за да "очовечи" комуникационните навици на робота, както и на бъдещи подобни машини със социални функции.

За да станат роботите нотменна част от света на човека, те трябва да използват същите поведенчески модели, както и хората, споделя проф. Бобик. Това е особено актуално за механичните помощници, които работят в социални и медицински сфери.

Неотдавна колеги на Аарон Бобик от института в Джорджия проведоха експеримент за това как хората реагират на общуването с робот в ролята на медицинска сестра. Установено било, че пациентите реагират така сякаш са обслужвани от жив човек, а не от машина.

Коментар