Финансирането на десетки проекти в български компании по оперативните програми на ЕС се оказва под въпрос |
Нещата са в ръцете на чиновниците, в частност дали ще успеят да обработят проектите и да тръгне финансиране на покупката на нов или допълнителен ERP, CRM, BI, BPM, HR и друг вид бизнес софтуер преди края на 2011 година.
Мениджъри на големи малки и средни компании с остра необходимост от внедряване на бизнес софтуер изчаквали проектите да се се придвижат за финансиране.
В условията на криза и пределно ниска инвестиционна активност в софтуер, на карта е поставена не само конкурентоспособността на десетки предприятия от българския частен бизнес със стотици хиляди работни места. Приходите, запазване на кадрите и квалификацията на над 60 активни софтуерни фирми, работещи в сегмента, също са под натиск, предупреди CBN.
Според водещи вендори и интегратори, подобно забавяне на финансирането е имало и в Гърция, вследствие на което годината е била нулева за бизнеса. Най-големите страхове на Европа относно гръцката криза в момента са свързани именно с изключително ниската конкурентоспособност на гръцкия бизнес.
У нас положението е още по-критично, тъй като фирми с милиони евро оборот и десетки работни места управляват падащи бизнеси все още с тефтери и дори екселските таблици са им трудни, отбеляза CBN. Анализаторската компания смята, че е необходима среща между бизнеса и администрацията, отговаряща за тези програми, с конкретни въпроси и мерки.
Само за CBN липсата на финанси за инвестиции в софтуера е неочакван проблем :))))
Тогава да се ориентират към безплатен и отворен софтуер.
Интересно. А пък акциите на Red Hat Inc. продължават да поскъпват. Защо ли…