Развитието на информационните технологии неизбежно води към облака. Две трети от ИТ компаниите планират да приложат стратегии за преминаване към частни облаци до 2014 г., стана ясно днес на първия по рода си форум на ЕМС в България, част от серия събития на световния ИТ гигант под мотото “Cloud Meets Big Data”.
„Първата фаза е етапът на виртуализиране на инфраструктурата, втората е с фокус върху приложенията, а третата фаза е етапът на стандартизиране и автоматизация, или с други думи – предлагане на ИТ като услуга”, заяви Бил Рафтъри, старши вицепрезидент „Global Product Sales” в ЕМС – лидер в решенията за ИТ инфраструктура.Преминаването към облачни инфраструктури е едно своеобразно пътуване, което изисква определен период от време и обхваща три фази.
Рафтъри цитира данни от проучване на Gartner, според коeто 35 процента от компаниите са изградили частен облак през 2010 г., а нови 30% се очаква да направят това до края на тази година. Според същото изследване, основните ползи от частните облаци са гъвкавостта и скоростта, които новата среда предоставя на компаниите.
България все още се намира в първата фаза, както и останалита държави от региона, поясни Рафърти.
„Но облачната технология едва от две години навлезе в САЩ, за които може да се каже, че се намират във втората фаза по пътя към облака – около 50% е виртуализирана средата там. В България тепърва предстои да се разработват частните облаци, като крайната цел е да се постигне предлагането на ИТ като услуга. А на следващ етап се очаква и телекомите да преминат към използване на облака”, каза още старши вицепрезидентът на EMC.
Експлозивното нарастване на информацията определя и необходимостта от облачния компютинг, допълни Рафтъри. Потребителите посрещат изискванията на все по-големите обеми от данни чрез иновативни решения за дедуплициране и архивиране. Новите ключови приоритети на ИТ стават сигурността в облака и автоматизацията на процесите.
Трансформирането на ИТ в услуга е неизбежно, каза Константин Стоилов, управител на EMC България, като подчерта, че решенията на компанията имат за цел да улеснят и ускорят пътуването на бизнеса към „работата в облачна инфраструктура”. Според него, у нас 90% от компаниите са на етап виртуализация – т.е. първа фаза.
„Резултатите са видими и толкова значими, че се постига ефектът на „апетитът идва с яденето” – т.е. когато компаниите усетят резултатите от технологията чрез намаляване на разходите, веднага след това средствата се пренасочват. И точно тук се включва VMWare с решенията си за виртуализация на критични приложения (бел.ред. – от 2003 г. ЕМС е мажоритарен собственик на VMWare)”, допълни Стоилов.
И Бил Рафтъри, и Константин Стоилов се обединиха около мнението, че най-динамично развиващият се сегмент е този на решенията за малкия и средния бизнес. Това е и секторът с най-много нови клиенти на ЕМС в България. „Според нас, в бъдеще този пазар ще се реализира чрез доставчиците на услуги – инфраструктурата като услуга, платформата като услуга, софтуера като услуга”, коментира Стоилов.
Рафтъри допълни, че в България малките и средните фирми ще преминат по-бързо към облачните технологии, в сравнение с големите компании.
Партньори на EMC демонстрираха по време на форума ефективността на облачните инфраструктурни решения. Компанията показа някои от последните си продукти, вкл. VNX, VNXe и Data Domain, както и начини за архивиране, защита и гарантиране на сигурността на виртуалните инфраструктури чрез решения като Avamar, RSA и VPLEX.
„Решенията на ЕМС включват не само сторидж продукти, те се много повече от това. Надяваме се днес да стане ясно, че ЕМС поставя жалоните за преход към облачния компютинг”, каза Константин Стоилов.
Събитието в столичния хотел Шератон привлече повече от 230 участници – ИТ мениджъри и директори, отговарящи за мрежите и информационната сигурност, както и администратори на процеса на съхранение на данни от водещи компании и държавни институции.
Извинявай, ама айде да се поразровиш малко и да видиш, че това не е първия по рода си форум на ЕМС в България. Вземете да ги проверявате тия работи малко, а?