Изследовател от университета Триест предлага нов, сигурен начин за предаване на данни между смартфони, като алтернатива на Wi-Fi, Bluetooth и NFC връзките.
Известно е, че при всяка от споменатите технологии съществува риск за сигурността, тъй като данните, макар и кодирани, могат да бъдат прихванати, вкл. и ключовете за кодиране.
Доц. Ерик Медвет предлага нова технология, която гарантира, че шифриращият ключ не може да бъде прихванат. Това става чрез примигване между двата смартфона. Ключът представлява всъщност комбинация от светлини с различен цвят, които се показват на екрана на предаващото устройство и се разчитат от камерата на приемащата страна.
Според Медвет, цветовият код се предава напълно надеждно между двата смартфона. 5-секундно мигане е достатъчно за предаване на 42-битов код на кодиране.
Новата технология, наречена Rainbow Crypt, ще бъде представена на конференцията за сигурност Intelligent Systems Design and Applications (ISDA 2011), която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Кордоба, Испания.
Вече почти съм сигурен, че тези статии се пишат или от ярко изразени блондинки или от хора без никакви технически познания. Що за простотия, ако бяха писали, че най-сигурният интерфейс за предаване на данни е оптичния, посредством оптичен кабел и без междинен конвертор, щях да се съглася. Тази статия е чиста загуба на време и то повече за мен, за да чета подобни глупости.
Този сайт вече не е това, което беше или преписват от други сайтове и то неграмотно или се списват подобни глупости.
>а и прехвърляне само на ключа, колко повече данни ти трябват
Грубо пресметнато, с ползване на алгоритми базирани на RSA: 900 бита най-оптимистичния случай в едната посока. Според горната схема е 110 секунди. А и за отговора – общо става около 3 минути и половина.
Без надеждно криптиране може да ти прихванат ключа, например през прозореца (и подходяща не особено мощна камера).
То по твоята логика и бар-кодовете са същата технология… ако четеш става дума и за цветове, а и прехвърляне само на ключа, колко повече данни ти трябват ?!
Техонологията, за която говори колегата горе, е QR codes – Quick Response Codes.
Наистина страхотна глупост е таи статия.
Тази технология не е нова. Не се сещам точно как се казваха, но имаше едни специални едро-пикселови квадрати, които след заснимане от камерата на GSM-а декодират малко инфромация (примерно URL на сайт).
Тази технология е същото, но при много по-малка резолюция (практически 1 пиксел). Тя предава много по-малко данни, което прави невъзможно надеждното криптиране. Освен това изисква пряка видимост.