Започна конкурсната сесия на “Подкрепа за ИКТ политики”

Български организации могат да кандидатстват с проекти за европейско финансиране в шестия конкурс от програма “Подкрепа за ИКТ политики”, която е част от Рамкова програма “Конкурентоспособност и иновации”.

Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) организира информационен ден, посветен на възможностите за участие в отворената на 3 февруари конкурсна сесия. Крайният срок за подаване на предложения за проекти е 15 май 2012 г., а индикативният бюджет за всички участници е 127 млн. евро, уточниха от министерството.


Експерти на МТИТС разясниха възможностите за участие с проекти по европейската програма "Подкрепа за ИКТ политики" 

Програмата “Подкрепа за ИКТ политики” е насочена към внедряване и използване на ИКТ от гражданите, правителствата и бизнеса, особено малките и средни предприятия. Финансират се пилотни проекти за оперативна съвместимост между националните системи за публични електронни услуги, например в областта на обществените поръчки, здравеопазването, електронната идентификация.

Отпускат се също средства за внедряване на иновативни продукти и услуги в приложни области като енергийна ефективност, опазване на природната среда, интелигентни транспортни системи, социални грижи, здравеопазване, образование и др. Един от приоритетите е осигуряване на широк многоезичен достъп до културно и научно съдържание в ЕС.

В работна програма за 2012 г. има пет теми, по които се приемат предложения за проекти. По раздел "ИКТ за "интелигентни” градове" са предвидени 27 млн. евро за проекти. Предложенията трябва да стимулират развитието на иновативни електронни услуги, допринасящи за подобряване на енергийната ефективност и намаляване на въглеродните емисии в атмосферата с 15 до 30 %, както и сигурността на транспортните системи.

Най-голям бюджет е определен по тема "Цифрово съдържание, отворени данни и креативност" – 41 млн. евро. Средствата са предвидени за проекти за осигуряване на достъп до цифрово културно съдържание чрез Европейската библиотека EUROPEANA, развитие на нови творчески индустрии, отворен достъп до научна информация и широко използване на цифровизирана географска информация.

24 млн. евро е бюджетът на тема "ИКТ за здравеопазване, достойно остаряване и социално приобщаване". Финансират се проекти за внедряване на ИКТ базирани услуги, подпомагащи електронното здравеопазване и социалното включване, като основните акценти са върху необходимостта от справяне със значими заболявания и създаване на условия за възрастните хора в Европа да водят активен и независим живот.

По тема "ИКТ за иновативно правителство и публични услуги" Европейската комисия отпуска 20 млн. евро за внедряване на услуги на електронното правителство, които да се предоставят в цяла Европа.

По тема "Сигурни електронни услуги" ще се финансират проекти на стойност 15 млн. евро, фокусирани основно върху борбата с кибер заплахите, използване на облачните технологии за развитие на мобилни бизнес приложения и използване на сателитни комуникационни мрежи за постигане на 100 % широколентово покритие (бърз интернет) в Европа.

Предложенията за проекти за получаване на финансиране от ЕК се подават от международни консорциуми, съставени от представители на различни страни-членки на ЕС или асоциирани по програмата страни.

От 2007 година досега, по Програма “Подкрепа за ИКТ политики” е договорено финансиране в размер на 3 788 670 евро за 39 български бенефициенти, които са участници в 27 проекта.

Допълнителна информация за шести конкурс е достъпна тук.

по темата: „Започна конкурсната сесия на “Подкрепа за ИКТ политики””

добавете коментар...

  1. Barny

    Като вземат да ги говорят такива приспивни, като едно време по толитаризма – политики, членки, асоцииране, приобщаване, ……………..направо да заспиш! Едни пари се въртят, не ясно кой къде ги носи, кой ги взима, какво се печели, само се говори неясно и кухо, бла, бла, бла…. ….Преди беше партия, сега всичко е ЕС, ЕС…!

  2. GeleRod

    Майко мила как се пръскат големи евро пари с цел гомеите играчи да ги гепят, а същевременно малките компании трябва да мизеруват и да НЕ получават нищо.

Коментар