Браншът обяви война на статуквото ни

Основни браншови организации от сектора на информационните и комуникационни технологии се готвят за битка със статуса на страната ни като най-изостанала по отношение на иновации. Поводът е новата рамкова програма и усвояването на финансиране от еврофондовете в действие.


Петър Статев смята, че шансът на България са иновациите и бързото им превръщане в комерсиален продукт
(снимка: BizTech 2011)
 

“Цари разделение и от това произтичат всичките ни проблеми – и усвояването на евросредства, и рейтингът на страната ни в световната класация по иновативаност”, каза Петър Статев, председател на Българския ИКТ клъстер.

ИКТ клъстерът, Българската уеб асоциация и Асоциацията на софтуерните компании обобщават досегашните грешки и поуки и ще представят на премиера и ресорните министри съображенията си относно правилата на усвояване на финансиране и прилагането на кохезионна политика.

У нас все още няма закон за иновациите, което спира финансовия ресурс за стартъп фирми и дори стартъп идеи. Тъй като по презумпция не се допуска загуба на публични пари, финансирането на нови проекти е почти невъзможно, заради високия риск. Това пък спира разработването на иновации.

“В България нямаме богатствата на други държави, нито човешкия ресурс на Китай”, коментира Петър Статев. “Ако искаме да изградим бъдеще за страната ни, трябва да бъдем най-иновативни и да трансформираме тези иновации в комерсиален продукт”.

За целта представителите на бизнеса призоваха академичния свят и държавната администрация към тясно и взаимно общо сътрудничество. През последните 20 години вместо взаимни усилия и общи резултати сме свидетели на единични инструменти за насърчаване на сектора или отделни личности, които с харизмата си постигат успех.

“Имаме разработена стратегия от 2005 година, която е актуална и днес, и огромен обем от ескпертиза относно правилата за развитие”, подчерта председателят на ИКТ клъстера.

Коментар