Alcatel-Lucent осъди Microsoft за 1,5 милиарда долара

Решение на съда в Сан Диего оцени щетите за Alcatel-Lucent от всеки продаден Windows PC от 2003 година насам на 1,5 милиарда долара. Случаят може да се разрасне още повече, ако компанията започне да преследва по съдебен път и други ИТ вендори, които използват широкоразпространената MP3 технология.

Проблемът датира от 2003 година, когато Lucent съдеше производителите на компютри Dell и Gateway за употребата на въпросната аудио технология. Microsoft се включи в свадата и оттогава е замесена в разрастващата се законова битка с Lucent (сега Alcatel-Lucent).

Microsoft твърди, че е лицензирала законно MP3 технологията от компанията Fraunhofer, за което й е платила 16$ милиона. Fraunhofer, която участва в разработването на MP3 технологията за компресия заедно с Bell Labs на Lucent, даваше лицензи на други компании да използват нейната интелектуална собственост на аудио формата в своите продукти. След това фирмата прехвърли правата за даване на лицензи за MP3 на Thomson.
Голям брой технологични компании, вкл. Apple, Intel и Texas Instruments лицензираха MP3 технологията, според MP3licensing.com на Thomson. От Apple засега не коментират постановлението на съда.
Съдебното постановление в четвъртък се отнася само до част от обвиненията за нарушаване на патента на Alcatel-Lucent. Microsoft отвърна на удара, като повдигна обвинения срещу Alcatel-Lucent по същия случай, а освен това предприе действия и в други съдебни окръзи. Microsoft обвини Alcatel-Lucent и пред Международната Търговска Комисия.

CNET цитира адвоката на Microsoft Том Бърт, който казва, че случаят е само част от големия скандал между компанията, която представлява, и Alcatel-Lucent за интелектуалната собственост. Скандал, който започнал с агресивни действия на Alcatel-Lucent срещу клиентите на Microsoft, а по-късно и срещу самата компания.
Според Microsoft, решението на съда не било подкрепено от каквито и да е факти, позоваващи се на закона. Компанията заяви, че ще обжалва, ако се наложи. От софтуерния гигант добавиха, че около половината от щетите са за продажбите на Windows в чужбина, което може да повдигне отделен казус за патента. Случаят, който в момента се гледа пред Върховния съд, има за цел да определи дали трябва и за продажбите в чужбина да важи американският патентен закон.
Представител на Alcatel-Lucent, от друга страна, похвали постановлението на съда, като каза, че компанията е имала силни аргументи в своя полза.

От Microsoft заявиха, че решението на съда е разочароващо не само за тях, но и за стотиците други компании, които са лицензирали MP3 технологията. Според гиганта от Редмънт, това решение ще позволи на Alcatel-Lucent да повдигне обвинения срещу много други фирми, които са закупили лицензионните си права от Fraunhofer.
Alcatel-Lucent засега не коментира слуховете, че може да повдигне дела и срещу други фирми, използващи технологията.

Коментар