Проект с отворен код на компанията Qumranet ще се опита да размести пластовете в актуалния сегмент на решенията за виртуализация, чиято цел е една машина да извършва работата на няколко. Софтуерът KVM използва подход, който бързо спечели силни съюзници, вкл. Red Hat и основателя на Linux Линус Торвалдс.
Има ли обаче нужда от още една опция за виртуализация? В момента лидер в сегмента е софтуерът на VMware, поделение на EMC. Microsoft пък разработва свой проект, наречен Viridian и очакван да излезе след около година. А освен това, много съюзници на отворения код вече фокусираха вниманието си върху Xen. Въпреки това KVM ще се опита да се наложи със своите възможности и конкурентни предимства.
В краткосрочен план KVM ще доведе до объркване на пазара, смятат анализатори от Illuminata, цитирани от CNET. Но в дългосрочен план, по-добрите технически възможности могат да донесат само добро за Linux и отворения код.
KVM е абревиатура от Kernel-based Virtual Machine и предоставя нов механизъм, базиран на Linux, който разделя един физически компютър на множество виртуални машини. Новата технология се противопоставя на досегашния подход, който има за цел да предостави същата функционалност, но като използва софтуер "hypervisor" от ниско ниво.
Индустрията се стреми да възприеме виртуализацията по ред причини. Първо, голяма група от неефективни сървъри ще бъде заменена от няколко машини. Второ, софтуерът ще може да се тества на части по безопасен начин. И най-вече, информационните центрове ще могат гладко да се приспособяват към променящите се приоритети.
Големи играчи в индустрията като Novell и IBM наблюдават развитието на софтуера KVM, за да видят как се справя и дали ще пожъне успех. Red Hat, най-големият продавач на Linux, твърдо вярва, че KVM е напълно приложим и ще успее да си пробие път на пазара. От компанията предполагат, че след още година работа KVM ще достигне нивото, което има Xen днес. И тогава общността на отворения код наистина ще бъде привлечена от KVM повече, отколкото от Xen.
Компанията Qumranet, която разработва KVM, е основана от Sequoia Capital и Norwest Venture Partners, но идеята движи главният й мениджър Бени Шнайдер. Проектът KVM започна в началото на 2006 година.