Наноматериалите не са „в една кошница” по отношение на риска

Европейската комисия прави втори преглед на нормативната уредба относно наноматериалите, в който се посочват и плановете за подобряване на законодателството на ЕС, така че да се гарантира безопасната им употреба. В съобщението се подчертава многообразието в естеството и вида на наноматериалите, които се простират от материали за ежедневна употреба, безопасно използвани в продължение на десетилетия (например в автомобилни гуми или като противослепващ агент в храни), до високотехнологични промишлени материали и материали за лечение на тумори.


Европейската комисия настоява за индивидуална оценка на риска за всеки отделен наноматериал
 

Степента на познание относно опасните свойства на наноматериалите нараства непрекъснато и тъй като е трудно тези рискове да бъдат обобщени, Комисията счита за обосновано да се извършват специфични оценки на риска. Поради това вместо всички наноматериали да бъдат поставени „в една кошница”, във всеки отделен случай следва да се прилага индивидуален подход по отношение на оценката на риска.

Наноматериалите са сходни с обикновените химикали/вещества по това, че някои от тях могат да бъдат токсични, а други – не. Евентуалните рискове са свързани с конкретни наноматериали и с конкретни видове употреба. Ето защо оценката на риска следва да се извършва индивидуално във всеки отделен случай, като се използва подходяща информация. Действащите понастоящем методи за оценка на риска са приложими, но е необходимо да направи още по отношение на някои специални аспекти, посочва Комисията.

Като цяло ЕК продължава да е убедена, че Регламентът REACH установява възможно най-добрата рамка за управление на риска от наноматериали, когато те се проявяват като вещества или смеси. Установена е обаче необходимост от по-специални изисквания по отношение на наноматериалите в обхвата на тази рамка. Комисията планира изменения в някои от приложенията към Регламента REACH и насърчава ECHA да доразвие насоките за регистрация след 2013 г.

С оглед подобряване на достъпа до информация Комисията ще създаде онлайн платформа, съдържаща препратки към всички източници на информация, които са от значение, в това число съществуващите регистри на национално или отраслово равнище. Наред с това Комисията ще започне оценка на въздействието, за да набележи и разработи най-адекватните начини за повишаване на прозрачността и осигуряване на нормативен надзор, в това число задълбочен анализ на необходимостта от събирането на данни за тази цел. Анализът ще обхване наноматериалите, които понастоящем не попадат в обхвата на действащите уведомителни, регистрационни и разрешителни режими.

Поради малкия размер на своите частици наноматериалите често притежават специфични свойства. Оценките сочат, че на световния пазар се предлагат 11 милиона тона наноматериали, чиято пазарна стойност е 20 милиарда евро. По приблизителни оценки пряко заетите в сектора на наноматериалите понастоящем заемат 300 000 до 400 000 работни места в Европа. В този сектор все още преобладават материалите, които са били използвани в продължение на десетилетия, като технически въглерод (използван основно в автомобилни гуми) или синтетичен аморфен силиций (използван в широка гама приложения, в това число за автомобилни гуми, като полимерен пълнител, а също и в пасти за зъби или като противослепващ агент в храни на прах).

През изминалите години бяха разработени много нови приложения, свързани с наноматериали. Сред тях са редица потребителски стоки, като филтри на ултравиолетови лъчи в слънцезащитни кремове и текстилни тъкани, които неутрализират миризми. Съществуват обаче и много медицински и технически приложения, например при лечение на тумори, в литиево-йонни батерии, които могат да задвижват електромобили, или в соларни панели. Тези приложения имат потенциал да разкрият революционни технологични възможности, поради което наноматериалите бяха набелязани като главна базова технология.

Предвижда се обемът на основаните на нанотехнологии продукти в световен мащаб да нарасне от 200 милиарда евро през 2009 г. на 2 билиона евро до 2015 г. Ползите от наноматериалите се простират от животоспасяващи приложения в медицината и създаване на нововъведения до обикновени подобрения в потребителските стоки.

Коментар