Списъкът от 8 000 „жени, готови да заемат позиции в управителни съвети в световен мащаб” в рамките на инициативата „Жени в управителни съвети” се прехвърля в онлайн база данни, съобщи днес Европейската комисия. Всички жени, включени в този списък, отговарят на строгите критерии за корпоративно управление, определени от дружествата, допуснати до борсова търговия, притежават нужните квалификации и са готови да участват в управителните съвети от днешна дата.
Списъкът сега ще бъде достъпен за справки онлайн за предприятия и агенции за подбор на ръководни кадри и показва ясно наличието на голям брой жени с високи квалификации, които могат да допринесат за управлението на дружествата в Европа и по света, посочват от Брюксел. Време е да се преодолее невидимата бариера, която възпира тези жени да станат членове на управителните съвети, се казва в официалното изявление.
„Често се изтъква доводът, че няма достатъчно квалифицирани жени, които да заемат позиции в управителните съвети. Днес европейските бизнес училища и бизнес училищата по света преодоляват тези предразсъдъци и невидимите бариери! Списъкът показва, че квалифицираните жени са налице – и че техният брой е 8 000. Дружествата следва да се възползват от този неизползван резерв от потенциал”, коментира заместник-председателят Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието.
Списъкът и форумът в справочната база данни на жените, готови да заемат позиции в управителни съвети в световен мащаб, ще бъдат под управлението на „Financial Times Non-Executive Directors’ Club” в рамките на световната бизнес платформа „LinkedIn”. Всички жени, изброени в базата, се считат за подходящи за позиции на управленско равнище в дружества, допуснати до борсова търговия, и отговарят на точен набор от критерии, разработени и определени през последната година и половина от членовете на организацията на европейските бизнес училища/инициативата „Жени в управителните съвети”.
За да бъде част от тази база данни, всяка кандидатура официално се оценява и преразглежда, като се допускат единствено тези жени, които отговарят на критериите. Участващите бизнес училища и професионални организации прилагат същите критерии за своите участващи бивши ученици и членове.
По-специално, всички жени в списъка имат най-малко пет години опит на една или повече от следните позиции:
• председател и/или директор без изпълнителни правомощия на предприятия, допуснати до борсова търговия/частни предприятия,
• президент, главен оперативен директор, главен финансов директор или друг пост на главен директор или директор с изпълнителни правомощия в предприятия, допуснати до борсова търговия/частни предприятия,
• член на семейството и управляващ акционер на управителни съвети на големи семейни дружества,
• директор на правителствени агенции,
• директор на организации с нестопанска цел,
• професионалист в институционална инвеститорска общност,
• старши партньор в професионални одиторски дружества, чиито клиенти са управителни съвети и техните комитети,
• предприемач,
• старши учени със съответния опит
През ноември 2012 г. Европейската комисия предложи законодателство за подобряване на баланса между половете в управителните съвети на дружествата въз основа на постижения и квалификации. В предложената директива се набелязва минималната цел до 2020 г. 40% от членовете без изпълнителни пълномощия в управителните съвети на европейските дружества, допуснати до борсова търговия, да бъдат от по-слабо представения пол, а за публичните предприятия, допуснати до борсова търговия срокът е 2018 г.
Като допълнителна мярка в предложението са включени също „гъвкави квоти”: за дружествата, допуснати до борсова търговия, се предвижда задължение да си определят сами цели за саморегулиране относно представителността на двата пола сред директорите с изпълнителни пълномощия, които трябва да бъдат постигнати до 2020 г. (или 2018 г. за публичните предприятия).
В съответствие с практиката на Европейския съд относно утвърдителните действия, при еднакви квалификации предпочитание се отдава на по-слабо представения пол, освен ако една обективна оценка, при която се вземат предвид всички критерии, които са специфични за отделните кандидати, не наклони везната в полза на кандидата от другия пол. Държавите членки ще трябва също да предвидят целесъобразни и възпиращи санкции за дружествата, които нарушават предложената директива.
От доклада на Комисията от март 2012 г. стана ясно, че управителните съвети на дружествата в ЕС понастоящем са доминирани от един пол. Освен това между отделните държави съществуват големи разлики, така например съответно 27% и 26% от членовете на управителните съвети на най-големите предприятия във Финландия и Латвия са жени, а в Малта и Кипър този процент е съответно 3% и 4%.
Напредъкът е видим само в държави, които са въвели правно обвързващи разпоредби за управителните съвети на дружествата. Франция, която през януари 2011 г. въведе със закон квоти, допринася сама за повече от 40% от общото изменение в целия ЕС, отчетено между октомври 2010 г. и януари 2012 г.
Основната цел на подобни списъци е я си дайте парите на нас, за да ви включим, а пък после после ще си чакате. В крайна сметка, за да стане нещо носете още пари, за корумпиране на когото трябва и да си купите длъжност с висока заплата и малко работа за вършене.
Кубрате, напълно съм съгласен с теб. Сигурно и повечето хора ще се съгласят ! Както бях казал в подобна новина – жените които стават за ръководни длъжности работят това. Тук вече почна да става дискриминация. Като чета статията и гледам че има жени които са имали високи постове, но незнайно защо не са там …. След като са имали такива позиции какво реват !!!
Направо да решат и в кои ЧАСТНИ компании и да ги назначат насила.
Няма не искам, няма недей. Щом ЕС каже трябва да стане. Това по Тошово време го имаше само.
Умопомрачителни дебили изхранваме и угояваме в този ЕС и харчат пари за какви ли не "нужни" и "наболели" въпроси