България излезе от черен списък на САЩ

  
България не фигурира в нито един от списъците в новия доклад 301 на
USTR (United States Trade Representative), свързан с интелектуалното пиратство и производството на фалшиви стоки. За пореден път Русия и Китай са посочени като най-големите производители на пиратски и фалшиви продукти.

Освен тях в черния списък за наблюдение относно нарушения на правата върху интелектуалната собственост са още 10 страни – Аржентина, Чили, Египет, Индия, Израел, Ливан, Тайланд, Турция, Украйна и Венецуела. 30 други страни попадат в списък с по-малък приоритет за наблюдение.

Бразилия е махната от черния списък и е сложена в този на 30-те страни, тъй като през последните години е направила значителен прогрес в тази насока. Пет други търговски партньора на САЩ – България, Бахамите, Хърватска, Латвия и ЕС – изцяло са извадени от “списъка на наблюдаваните".

В доклада на USTR се казва, че приоритетите на нейната администрация и тази година ще бъдат насочени към защита и подсилване на правата върху интелектуалната собственост, най-вече в Русия и Китай. Русия ще бъде подложена на наблюдение от страна на САЩ, за да се оцени доколко страната спазва своите обещания да подобри режима за правата върху интелектуалната собственост.

Наскоро САЩ повдигна няколко жалби срещу Китай пред Световната търговска организация (СТО) за неуспешно защитаване на американските продукти (филми, музика и стоки) от пиратство и фалшифициране. Пред същия проблем е изправена и Русия, което й пречи да стане член на СТО.

Една от основните причини за търговския дефицит на САЩ, според американските законодатели, са пиратството и фалшифицирането. Те пречели на страната да изнася продукти за индустрии и сектори, където би трябвало да има предимство.

Коментар