Сирма ще продължи да привлича още акционери измежду хората, които са отговорни за успеха на компанията, заяви нейният изпълнителен директор Цветан Алексиев, по случай 15-годишния юбилей.
“Сирма не е компания, притежавана от 1 човек, не е държавна фирма – собственици на компанията са хората, които работят в нея”, каза Алексиев пред около 300 представители на бизнеса, правителството, дипломати и банкери.
Началото поставят 5-6 приятели, които успяват да изведат Сирма до софтуерна група от 14 компании, бизнеси и джоинт венчъри с офиси в България, Канада, САЩ и Бразилия и персонал над 220 човека у нас, както и служители в чужбина.
“Много често водещата ни цел не са били парите, а да докажем пред себе си и пред другите, че можем да направим нещо хубаво, интересно и полезно”, сподели Цветан Алексиев.
Една от най-амбициозните цели на компанията, поставена още преди повече от 10 години, е да разработи CAD/CAM софтуер, за което са необходими много пари и време, а пазарът се заема трудно. Сирма обаче изминава целия този процес на „мускули” и с ентусиазъм, за да реализира идеята. В момента нейната CAD/CAM компания ЕнгВю има офиси в Канада, България и Бразилия, дистрибутори в над 40 държави по света и държи 2-ро място в света по продажби на CAD/CAM софтуер, специализиран за индустрията за производство на опаковки.
Онтотекст е също „младежка” идея на компанията, като в момента тя е една от най-известните в Европа частни лаборатории за извличане на информация, обработка на естествен език и семантичен уеб. Поради уникалната си технология и разработки, Сирма чрез Онтотекст е най-успешният български участник в европейските програми за изследвания и развитие, посочиха от компанията. Технологията на Онтотекст се използва в една от най-големите световни фармацевтични компании.
В партньорство с книгоиздателска къща Труд, БАН и Министерство на образованието Сирма Медия създаде продукти за образованието, сред които първата българска електронна енциклопедия, електронна История на България и образователния портал Знам.бг.
Съвсем скоро с компанията си „Пирина Технологии” Сирма за пръв път излезе извън сферата на чисто софтуерните разработки и започна създаване на български режещи плотери.
Един от най-интересните джоинт-венчъри на Сирма е СЕП България – амбициозен проект за развитие на нова национална платежна система, базирана на мобилни разплащания.
В своята дейност Сирма си партнира с водещи световни компании като Oracle, IBM, Microsoft, HP, i-Flex, X1 и Salesforce, както и с много български софтуерни фирми.