“Тайната” компания на Силиконовата долина ще прави софтуера си у нас

Компания от първата петица на софтуерната индустрия вече разработва бъдещите си продукти в България. Оценената на 48 милиарда долара VMware придоби базираната в София Sciant Research заедно с нейния персонал от 200 софтуерни инженера, стана ясно днес на пресконференция в столичния хотел Шератон. Финансовите параметри на сделката не бяха съобщени от представители на двете компании.

VMware е безспорният номер едно в решенията за виртуализация на компютърни ресурси и четвърта по големина компания в софтуерната индустрия след Microsoft, Oracle и SAP, по данни, изнесени от Богомил Балкански, директор продуктов маркетинг в компанията.

“VMware е една от най-добре пазените тайни на Силиконовата долина”, каза Балкански, като имаше предвид, че компанията не е известна колкото другите имена от първата петица в софтуерния бизнес.

Екипът на придобитата фирма Sciant Research, който досега се занимаваше с аутсорсинг услуги за водещи световни компании, вече ще разработва само нови продукти на VMware. Един от тях, по който и в момента се работи, е софтуер за възстановяване на ИТ системи след катастрофални събития от рода на природни бедствия, уточниха от компанията.

В следващите две години VMware планира да увеличи два пъти персонала си и да инвестира в нов офис. Ще се търсят специалисти с опит в най-различни области – разпределени системи, сървърни приложения от висок клас, бази данни, информационна сигурност, потребителски интерфейс, качествен контрол, както и мениджъри на проекти.

Българският развоен център, който е втори по големина след този в централата на компанията в Пало Алто, Калифорния, ще се фокусира изцяло върху разработката на виртуализационни решения за ИТ инфраструктурата. Центърът ще работи в близко сътрудничество с подобни локации от мрежата на VMware в Съединените щати, Великобритания, Дания, Швейцария, Китай и Индия.

Преди да бъде погълната от VMware, софтуерната компания Sciant е изпълнявала поръчки на гиганта от Пало Алто. Споразумението за придобиване е сключено през април тази година, а на 17 октомври операцията е била финализирана, уточни Диана Стефанова, регионален мениджър на VMware България.

Решенията за виртуализация на VMware подобряват ефективността на ИТ системите, като позволяват върху един физически сървър да работят едновременно няколко виртуални машини, всяка от които изпълнява различно приложение. Така компаниите си спестяват покупката на нов хардуер при пускане на нови приложения, намаляват консумацията на електроенергия и кабелите и оптимизират използването на пространството в центровете за данни.

Същевременно VMware активизира и търговската си дейност в България. В края на лятото компанията упълномощи за свой дистрибутор фирма NDB, управлявана от Нина Благоева. Двустепенната схема на продажби на VMware включва и партньори, които работят с крайни клиенти.

Към момента тече сертификация на няколко български ИТ компании за партньори на VMware, съобщи Нина Благоева. Вече са задвижени и няколко проекта за големи корпоративни клиенти. Следващата година ще бъдат оторизирани още партньори за работа с крайни клиенти, добави шефката на NDB.

Коментар