TechNews.bg
АктуалноНовиниСофтуер

Китай създава национална Linix платформа COS

Китайската операционна система COS ще работи на различни устройства, вкл. смартфони и компютри
Китайската операционна система COS ще работи на различни устройства, вкл. смартфони и компютри

Китай търси независимост в ИТ технологиите с разработка на собствена операционна система за употреба в национален мащаб. Проекът COS (China Operating System) е възложен от правителството на компанията Shanghai Liantong и Института за софтуер към Китайската академия на науките.

Засега е известно, че COS стъпва на ядрото на Linux и ще има отоворен изходен код, става ясно от публикация в engadget.com. Твърди се, че новата операционна система се разработва напълно независимо. Нейните създатели отчитат интересите на китайските потребители и ще реализират качествена локализация, интеграция с популярни в страната облачни услуги и други специфични характеристики.

[related-posts]

Предполага се, че COS ще позволи на Китай да се избави от доминацията на чужди операционни системи. При представяне на проекта, неговите разработчици са изтъкнали недостатъците на популярни платформи – Android е фрагментирана, IOS е затворена, а Windows – незащитена, според китайските специалисти.

Очаква се COS да намери приложение на най-разнообразни устройства – от смартфони и таблети до персонални компютри и ТВ приставки. Прокрадват се също информации, че проектът се поддържа от тайванската компания HTC, но подобно партньорство не е потвърдено официално.

COS е втори опит на Китай да създаде национална операционна система на база Linux, след като веднъж вече се провали в това си намерение. Любопитен факт е, че Русия под ръководството на Путин също стартира подобен проект за национална ОС, базирана на Linux.

още от категорията

Все повече китайски учени и инженери се завръщат от САЩ

TechNews.bg

Китай се опитва да изсмуче ИТ талантите на Тайван

TechNews.bg

САЩ готвят тотална забрана за доставки на литографско оборудване в Китай

TechNews.bg

Ubuntu заприлича на Windows в консумацията на памет

TechNews.bg

Изкуственият интелект застрашава графика за обновяване на Linux

TechNews.bg

Китай изстрелва мисия за отклоняване на астероид през 2027 г.

TechNews.bg

Коментари