До края на десетилетието в цяла България ще бъде осигурен интернет достъп със скорост 30 Mbps, стана ясно на заседание на Обществения съвет в сектор „Информационни технологии и съобщения” към МТИТС.
Страната ни изпълнява национален проект за изграждане на широколентова инфраструктура за достъп от следващо поколение, съобразно приоритетите, заложени в Цифровата програма за Европа.
Основната цел, залегнала в плана, е до 2020 г. да се предостави достъп до интернет със скорост над 30 Mbps за всички, а 50% или повече от домакинствата да бъдат абонати на интернет връзка със скорост над 100 Mbps, съобщи заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Петър Киров.
Същевременно, България работи и по проект на Пътна карта за електронно управление в периода 2014–2020 г. Документът определя времевите хоризонти и етапите за развитие на е-управлението в страната.
[related-posts]
В момента в администрациите тече преглед на електронните услуги за определяне на приоритетни административни услуги. В резултат на извършения анализ, ще бъдат определени конкретни цели при последователното разработване на електронни услуги.
8 коментара
Колеги форумци, не четете правилно имат идета да го направят но дали ще се получи… Това като проект е супер имайки на предвид,че като се сметне населението в големите градове и ето ти резултатност.Това в селата и по-малките градове…ако имате късмет да се докоснете до нещо по…. свястно ще е чист късмет или просто оператора ви е решили вас да закачи .. На всички желая високи скорости…
Как ще стане това там, където не е изгодно да се прекарват оптични кабели или безжични мрежи?
Остава робството на “Моят Виваком” с бързият ADSL от 1 Mbps(примерно, че и по-малка) по телефонните им мрежи.
Говори се безотговорно и на едро!
До Георги! – Ако визираш мен. “Рутера” ми е I3 – Windows 2008 Server, с три броя 1000Mbps (1-WAN, 2-LAN) мрежи.
И все пак се смени темата. Не че не може отделни хора да си позволят скорост над 100мбпс. Има хора с пари и не ги бърка. Въпроса е че в статията пише над 50%. Ей за това не съм съгласен.
Не искам да се приеме като спор или убида, но за такива говорих като Кирил – Идея си нямат за какво става дума. Това че на Рутера ти за 45 лева пише 150Мбпс не значи че може да прехвърли толкова – даже НЯМА НИКАКЪВ ШАНС да го направи (търговски трик за заблуда). Масово мрежовите безжични карти са на 72Мбпс (почти съм сигурен че и твоята е такава но карай – ти прехвърляш 150). Това че имаш оптичен кабел както и аз не значи че ще имаш по висока скорост защото ПОН устройството е на 100Мбпс. (но и това не знаеш, не че няма и на 1000 но там опираме до парите както казах). А относно онази скорост за която си писал и не искам да я повторя ще ти трябва комутатор в порядъка на десетки или стотици хиляди долара. Ай сложи си такъв и в Офиса и си мисли че ще имаш 1 Гбпс, макар че оператора няма да има такъв в апаратната си защото там маршрутизаторите са много големи суми и на дали ще ги дадат и после да ти взимат по 20-30 лева за домашен потребител.
Т.е. исках от самото начало да кажа просто “НЕ СЕ ВРЪЗВАЙТЕ БЕ ХОРА”, но се олях. край.
Не всички мрежи са изградени с UTP. Има развити техологии, мрежи – оптики и коаксиални кабели които позволяват скорости от порядъка на 3,2 Tbps. В момента моята служебна мрежа е с реален 150Mbps Интернет при 1000Mbps изградена вътрешна (LAN) инфраструктура.
Да, така е лъжат хората да си плащат за нещо което реално не могат да ползват. Много домакинства изобщо си нямат идея какво е това Интернет скорост в мегабити, не знаят дори какви мрежови карти имат в домашните си компютри.
Масово мрежовите карти и на самите хора са със скорости максимум по 10 или 100 мегабита. На кой ли му пука изобщо? Цъкат си кабеларска телевизия и драпа смартфончета и таблетчета какво им трябва повече – ами нищо!
Защо лъжете бе хора, кого заблюждавате. Тези пред които се фукати и ще ви повярват си нямат и идея колко са 100Mbps. Теоретично е невъзможно да се предостави масово такава скорост поради простия факт че всички оператори работят с мрежови устройства до 100Mbps, което логично значи че не може да пропуснат по голям трафик. А На дали някой в следващите 5 години ще хвърли луди пари за да ги подмени всичките, при положение че не е необходимо и няма да се търси поради цената най вече. (устройствата са в пъти по-скъпи).