Как ще изглеждат колите след няколко десетилетия? Една възможна перспектива дава шведският дизайнер Ерик Мелдахъл. На своя сайт той представя 3D-принтиран умален прототип, който BMW може да пусне на пазара след 30 години.
Maasaica ще бъде възобновяема, локално произвеждана кола, която не се придържа към методите и идеите на консервативната автомобилна индустрия. Тази кола ще се произвежда на 3D принтер от разградими материали.
Дизайнерът предвижда основното тяло на колата да бъде изработено от гъбен мицел, смесен с трева. Колата ще „израства” на 3D-отпечатан скелет в рамките на няколко дни. Подобна технология вече е използвана в производството на мебели.
Идеята е автомобилът на бъдещето да се разгражда в околната среда след като излезе от употреба. Въпросът обаче е как подобна кола, направена от естествени материали, ще оцелее за по-дълго време. Може би чрез използване на специална боя или метално покритие?
За какво оцеляване говорите изобщо? Това е кола за еднократна употреба. Печаташ я, отиваш от точка А към точка Б, където я оставяш да се разлага на полянката, а ти си отпечатваш нова кола, за да се върнеш обратно. А на полянката, където си оставил да се разлага колата ти засаждаш гъбен мицел и трева, които да се ползват за новите разпечатки по-нататък.
i kato te blysnat i ti 6te stavat za reciklirane… pone 4astite koito sa oceleli….
Винаги може и ще измислят много по големи тъпотии 😉
Нещо по-тъпо не може ли да се измисли?