Изненадващо и смущаващо е писмото, изпратено до М-Tел от БТК, относно цената за терминиране в мобилни мрежи на входящ фиксиран трафик. В него се заявява, че ако мобилният оператор не приеме предложението за понижение на цените, то телекомът ще започне едностранно тяхното прилагане.
Последното е в сериозно нарушение на:
· Споразумението за взаимна свързаност между двете мрежи от 1 април 2008 г., подписано от самия г-н Москени, което предвижда, че всяко негово изменение влиза в сила, единствено в случай, че е изложено в писмен вид и е подписано от двете страни;
· Закона за защита на конкуренцията, тъй като БТК злоупотребява с господстващото си положение чрез едностранно налагане на цените за терминиране на трафик в мрежата на М-Tел.
Бихме искали да припомним, че след проведени конструктивни дискусии, Комисията за регулиране на съобщенията взе решение да намали цените на едро за разговори от фиксирани към мобилни мрежи с 40% до средата на 2009 г. Второто понижение е в сила от 1 юли 2008 г., а следващата стъпка е предвидена през декември 2008 г. Истинският проблем е, че БТК заблуждаващо заяви, че цените на дребно ще бъдат намалени пропорционално, но след 1 юли БТК затвърди досегашното си високомерно поведение, като възстанови своята норма на печалба в разрез с интереса на крайните потребители.
Писмото касае също така оплакване от „свръхрегулация” на БТК, което е абсурдно твърдение, поради това че:
· БТК все още задържа около 95% пазарен дял на пазара на фиксирани услуги, което е безпрецедентно за страните от ЕС, и очевидно показва липса на конкуренция и ефективна регулация;
· БТК успя да повиши цените и месечните такси на своите клиентите през последните няколко години, което също е прецедент за ЕС;
· БТК значително изостава по отношение на нивото на цифровизация, въпреки високите цени и монополния пазарен дял;
· БТК не е въвела услугата преносимост на номерата – отново прецедент за ЕС;
· БТК се опитва, въпреки „свръхрегулацията”, да наложи увеличение на цените за достъп до инфраструктурата с над 60%;
· БТК беше вече наказана от КЗК за предишни злоупотреби с господстващо положение, поради – 1) налагане на изключително високи цени на едро за взаимна свързаност, 2) Високи цени за необвързан достъп, 3) отказ да предостави достъп до bitstream access.
В заключение, М-Tел е подкрепял инициативите на КРС да възстанови конструктивния диалог и да допринесе до същинска конкуренция на телекомуникационния пазар във връзка на решенията за намаляване на цените на едро от януари 2008, както и са бързо въвеждане на преносимост, но сме истински изненадани, че един от играчите все още се държи като монополист, което поставя под съмнение възможността за конструктивен диалог в полза на развитието на пазара и защита на интересите на потребителите.