Китайските военни разработват мобилни ядрени реактори за захранване с електроенергия на базите в Южнокитайско море, които напоследък са обект на сериозно напрежение със САЩ.
Очаква се компактните ядрени реактори да влязат в експлоатация в близките пет години. Наречени Hedianbao, реакторите ще доставят ток на нови военни бази, разположени на отдалечени острови.
Всеки реактор ще може да се помества свободно вътре в транспортен контейнер с дължина 6,1 м и височина 2,6 м. Мощността на Hedianbao е 10 мегавата и е достатъчна за захранване на 50000 домакинства в продължение на няколко десетилетия.
Hedianbao е подобен на 155-мегаватовите реактори, използвани в руските атомни подводници по проекта 705 Лира. Този тип реактори се отличават с компактност, бързо набиране на мощност и повишена сигурност, вкл. автоматично намаляване на мощността в аварийни ситуации.
Изкуствените острови в Южнокитайско море нямат електростанции. Разположените там военни съоръжения от рода на радари, зенитни ракетни комплекси и аеродруми ще се захранват именно от мобилните реактори, които не се нуждаят от дозареждане в случай на война.
Ако някой изобрети евтин метод за производство на тежка вода или евтина доставка на деутерий от Луната или направи суспензия между течен литий, натрий или нискотопим метал с елемента БОР, но на нанопрах то може да се конструира микро или мини ЯЕЦ и все пак ще е с подвижни части (поне помпа за суспензията). Иначе се иска мноооого вода и топлинни тръби с голеееми въздушни радиатори- без това няма безопасна конструкция.