TechNews.bg
Водещи новиниНовиниСофтуер

IBM пуска COBOL компилатор за Linux

COBOL е един от най-старите активно използвани езици за програмиране
(снимка: CC0 Public Domain)

IBM обяви, че ще публикува на 16 април компилатор COBOL за платформа Linux. Компанията ще го доставя на общността на разработчиците под формата на собствен продукт.

COBOL е един от най-старите активно използвани езици за програмиране, вече на 62 години. Така например, преди 10 години около 70-80% от бизнес транзакциите във Великобритания се извършваха от приложения на COBOL.

[related-posts]

И досега имаше поддръжка на COBOL за Linux – чрез компилатора GnuCOBOL, но той не се разглеждаше като решение за индустриална употреба.

Новият COBOL компилатор за Linux се базира на Enterprise COBOL за z/OS и осигурява съвместимост с всички текущи спецификации, включително промените от 2014 г.

В допълнение към оптимизатора, който може да се използва за компилиране на съществуващи COBOL приложения за работа в Linux, пакетът включва runtime библиотеки, необходими за стартиране на компилираните програми в Linux.

По отношение на възможности и производителност, IBM COBOL for Linux се счита за подходяща за разработване на критични бизнес приложения.

Сред функциите се откроява възможността за внедряване на приложения в хибридни облачни среди, които използват платформите IBM Z (z/OS), IBM Power (AIX) и x86 (Linx). Вградена поддръжка за XML позволява на COBOL приложенията да анализират входящи и да генерират изходящи XML съобщения.

още от категорията

Linux общността се готви за ерата след Линус Торвалдс

TechNews.bg

Популярността на Linux сред геймърите нараства експоненциално

TechNews.bg

Потребители мигрират от Windows 10 към Linux

TechNews.bg

Амбициозен проект: квантов интернет с десетки хиляди кубити

TechNews.bg

IBM е на път да постигне квантово предимство

TechNews.bg

Steam геймърите все по-често избират Linux

TechNews.bg

Коментари