(снимка: CC0 Public Domain)
Предварителните резултати за РС пазара през четвъртото тримесечие и цялата 2023 г., обявени от IDC, разкриват няколко противоречиви тенденции. От една страна, това е най-лошото тримесечие от 2006 г. насам, но от друга – резултатите са по-добри от очакванията на анализаторите.
Доставките на персонални компютри в периода октомври-декември 2023 г. са паднали с 2,7% на годишна база – до 67,1 милиона единици, отбелязвайки най-лошия сезонен резултат от четвъртото тримесечие на 2006 г. От друга страна, тези резултати всъщност се оказват по-добри от очакваните и IDC прогнозира ръст на пазара на персонални компютри през 2024 г.
Изминалото тримесечие беше осмият пореден период на годишен спад в доставките на компютри. Освен това РС пазарът регистрира най-лошото си четвърто тримесечие от 2006 г. насам, отбелязва IDC.
Що се отнася до предварителните резултати за цялата година, доставките на персонални компютри намаляват с 13,9% до 259,9 милиона единици. Предходната година спадът в доставките на РС беше по-изразен и достигна 16,5%. Тази динамика се обяснява със значителните запаси от компютри, създадени по време на пандемията, нуждата от обновяване на които ще дойде по-късно.
Според IDC, компютрите са се превърнали в категорията високотехнологични продукти, която е претърпяла най-резки възходи и падения през последните четири години. През 2024 г. търсенето на персонални компютри ще нарасне в бизнес сегмента, поради края на жизнения цикъл на Windows 10. Новите процесори с поддръжка на функции за ускоряване на системите с изкуствен интелект също ще осигурят известно възстановяване на продажбите, въпреки че сегментът на игрите не трябва да бъде отписван.
[related-posts]
Сред участниците на РС пазара Lenovo запазва статута си на лидер през четвъртото тримесечие, увеличавайки дела си на годишна база от 22,5 на 24%, благодарение на ръст от 3,9% в обема на доставките. На второ място е HP Inc., чийто дял се е увеличил от 19,2 на 20,8%, а доставките – с 5,4%.
Три от петте най-големи производители на компютри не успяват да увеличат доставките си през последното тримесечие. Dell, на трето място, регистрира спад от 8,2%, Apple потъва с 18,4%, а Asus намалява обемите с 11,9%.
Всички останали производители на персонални компютри, които заемат не повече от 25,7%, регистрират общ спад в доставките от 2,4%. Като цяло глобалният компютърен пазар през четвъртото тримесечие се е свил с 2,7% на годишна база до 67,1 милиона единици.
Динамиката на доставките на компютри от всички участници на пазара за цялата година е отрицателна и ако производителите, контролиращи не повече от 26,6% от пазара, се ограничават до спад от 13,6%, то някои от лидерите падат под това ниво.
Лидерът Lenovo регистрира спад от 13,2% и пазарен дял от 22,7%, докато HP Inc. на второ място устоява най-добре на негативните тенденции – с дял от 20,4% и намаление на обемите с 4,3%.
Dell Technologies заема трето място с дял от 15,4% и спад на доставки от 19,6%, но Apple е най-губещият – регистрира спад от 22,4%, въпреки че все още заема 8,4% от пазара и четвърто място. Asus е на пета позиция със спад от 18,1% в доставките, но запазва 6,5% от пазара.
Общо, доставките на персонални компютри през миналата година като цяло са намалели с 13,9% до 259,5 милиона единици, според статистиката на IDC.