OpenAI, разработчик на популярния чатбот ChatGPT, обяви „многогодишно споразумение за съдържание” със списание Time, което ще осигури на AI компанията достъп до текущи и архивирани статии от повече от 100 години история на медията.
Подкрепяният от Microsoft стартъп ще може да показва съдържанието на Time в рамките на своя ChatGPT в отговор на потребителски въпроси, както и да използва съдържанието „за подобряване на своите продукти” или, вероятно, за обучение на своите модели с изкуствен интелект, според официалното съобщение.
Използването на съдържанието на Time от OpenAI ще включва цитат и връзка към оригиналния източник, отбелязва CNBC в репортаж за партньорството. Като част от сделката Time ще има достъп до технологията на OpenAI, за да „разработи нови продукти за своята аудитория”, уточняват от медията.
Новината следва подобно партньорство, обявено от OpenAI и News Corp. през май т.г, което позволява на AI разработчика да получи достъп до текущи и архивирани статии от изданията на медийния гигант, включително The Wall Street Journal, MarketWatch, Barron’s, The New York Post и др.
Социалната мрежа Reddit също обяви през май, че ще си партнира с OpenAI, позволявайки на компанията да обучава своите AI модели от нейното съдържание.
Компаниите за изкуствен интелект са изправени пред редица съдебни дела за предполагаемо нарушаване на авторски права. През декември The New York Times заведе дело срещу Microsoft и OpenAI, твърдейки за нарушения на интелектуалната собственост, свързани с журналистическото съдържание, което се появява в данните за обучение на ChatGPT.
Times се стреми да държи Microsoft и OpenAI отговорни за „милиарди долари законови и действителни щети”, свързани с „незаконното копиране и използване на уникално ценните произведения на Times”, според документ в Окръжния съд на САЩ за Южния окръг на Ню Йорк. OpenAI обаче не се съгласи с тези констатации.
През 2023 г. група изтъкнати американски автори, включително Джонатан Францен, Джон Гришам, Джордж Р. Р. Мартин и Джоди Пиколт, заведоха дело срещу OpenAI, твърдейки, че компанията нарушава авторските права при използване на техните творби за обучение на ChatGPT.
През юли м.г. двама автори заведоха подобно дело срещу OpenAI, настоявайки, че техните книги са били използвани за обучение на чатбота на компанията без съгласието им.
Подобряват Москвич: слагат му двигател от Трабант