Откриха атеросклероза в мумия чрез томограф

Международен екип от учени откри атеросклероза в египетски мумии, датиращи от преди 3 500 години, с помощта на компютърен томограф на Siemens. Кардиолозите, начело с д-р Грегъри Томас от Калифорнийския университет „Ървайн” и Адел Аллам от университета „Ал Азар” в Кайро, разкриха, че атеросклерозата не е заболяване на съвременния човек – от него са страдали и през 1530 г. преди Христа.

Учените, работещи съвместно с екип от египтолози, са извършили най-обширното компютърно томографско изследване на съдовото заболяване в египетски мумии до момента, като са сканирали 22 мумии в Египетския музей в Кайро в рамките на 4 дни. Целта на изследването, съфинансирано от сектор „Здравеопазване” на Siemens, e била да проучи дали атеросклерозата – предвестникът на сърдечносъдовите заболявания – е заболяване на съвременния човек и дали е съществувало преди хилядолетия.

Образната диагностика по проекта е осъществена с помощта на 6-срезов компютърен томограф Somatom Emotion, дарен на музея по време на съвместно проучване с Националното географско дружество, чиято цел е била визуализация на мумифицираните останки на Тутанкамон.

Учените са локализирали и идентифицирали проводяща тъкан в 16 от 22-те мумии, изследвани в рамките на проекта. 9 от тях са показали видими следи от артериална калцификация, считана за характерна за атеросклерозата. Вземайки предвид резултатите от изследването, учените заключават, че заболяването не е свойствено само на съвременния човек.

Следи от калцификация са открити в мумиите на жени и мъже, живели между 1570 г. пр.Хр. и 364 г. сл.Хр. Предполага се, че са били хора с висок социален статус, което вероятно е допринесло за развитието на болестта.

Освен това изследването е позволило на видни египтолози да разгледат и анализират мумифицираните останки на тези „пациенти”, без това да нанесе вреда на артефактите, чието опазване е от първостепенна важност за всички участници в проучването.

Резултатите от проекта са публикувани в медицинския журнал JAMA и представени по време на среща на Американската асоциация по сърдечносъдови заболявания (AHA) в Орландо, Флорида, САЩ.

Коментар