Приключи процедурата по регистрация и пререгистрация на дружествата за колективно управление на права в Министерство на културата, спрямо новите изисквания на Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП). Това доведе до драстично редуциране на броя на организациите – от над 34 до едва 6, съобщиха от ПРОФОН.
Именно това бе и една от основните цели на промените в закона – да се реформира и регулира секторът на колективното управление на права, в интерес на правоносителите и ползвателите на защитени произведения, така че право да извършват дейността си да имат единствено реално работещите творчески организации.
Що се отнася до дружествата, управляващи авторските и сродни на авторските права в музиката, вече и официално те са само две. ПРОФОН представлява звукозаписите и музикалните видеозаписи на артистите-изпълнители и музикални продуценти, а композиторите, текстописците и издателите се представляват от Музикаутор.
Списък с регистрираните дружества за колективно управление и представляваните от тях права може да бъде открит на специална страница на сайта Министерство на културата. Според промените в ЗАПСП, като носители на първата регистрация, това са и единствените дружества, които имат право да събират, разпределят и изплащат възнаграждения на правоносителите. От гледна точка на творците, това е улеснение за тях – ПРОФОН е единствената организация в България, от която артистите-изпълнители и музикалните продуценти ще получават възнаграждения, когато техните записани песни и видеоклипове се използват от страна на бизнеса у нас, коментираха от организацията.
Според правилника на дружеството, ПРОФОН третира по идентичен начин както своите членове, така и не-членовете и стотиците хиляди правоносители от цял свят, чиято музика се използва в радио- и тв ефира у нас, на публични места (ресторанти, заведения, хотели, магазини) и др.
Това е и улеснение за ползвателите на музика – сега те ще могат да уредят правото си да използват звукозаписите и музикалните видеозаписи на артисти и продуценти в своята дейност само с един договор – с ПРОФОН, като организацията разпределя и изплаща възнагражденията към всички носители на сродни права, чиято музика е използвана.
По този начин се прекратява и дейността и нелоялните практики на други дружества, които събираха възнаграждения, без да ги разпределят и изплащат на реалните правоносители, като ощетяваха както творците, така и ползвателите на музика, посочиха от ПРОФОН. В проблемна ситуация се оказаха обектите, извършващи публично изпълнение на музика (ресторанти, магазини, хотели и др.), които през преходния период до обявяване на новата регистрация са били подведени да заплатят възнаграждения на организации без съответната представителност и легитимност.
През последните две години ПРОФОН разпредели рекордните 9 млн. лв. за над 50 000 артисти-изпълнители и музикални продуценти от цял свят, чиято музика е била използвана у нас. В уебсайта на организацията всеки правоносител може да провери дали има да взима възнаграждения.
През 2011 г. ПРОФОН е лицензирала използването на музика в над 3000 публични места, радио- и ТВ оператори (включително такива, опериращи в интернет).