TechNews.bg
Сигурност

Ричард Столман: Ubuntu шпионира потребителите

Едно от основните предимства на отворения код е, че общността защитава потребителите от зловреден софтуер и частни корпоративни интереси. Според Ричард Столман обаче, Ubuntu – популярната Linux-базирана операционна система – се е превърнала в контра-пример за това.

Столман, сочен за бащата на свободния софтуер, твърди, че в Linux дистрибуцията е инжектиран шпионски код. В резултат на това, всеки път когато потребителят използва търсачката на дистрибуцията за търсене на файлове и папки, тайно се изпращат ключовите думи за търсене до сървърите на Canonical, основният разработчик на Ubuntu, съобщи Free Software Foundation.

Canonical от своя страна изпраща информацията до един от най-големите електронни магазини Amazon. Това шпиониране стига до крайния потребител, включено по подразбиране, но все пак е оставена възможност да бъде изключено от самия него.

Ричард Столман отправя изключително сериозни закани към компанията Canonical. Той смята, че тези действия са изключително непрозрачни и неприемливи, дори приходите от тях да бъдат инвестирани обратно в разработката на отворен софтуер.

Столман добавя още, че има множество дистрибуции, базирани на Ubuntu, и сега светът на отворения код ще види какви мерки ще вземат те, включително дали ще разобличат цялата схема.

Столман вдига все по-сериозно мерника на Canonical, като дори препоръчва на потребителите да я заменят с някоя друга дистрибуция и да препоръчат същото на приятелите си. Даже и на Linux Install Fests (провеждащи се и в България) той настоява да не се инсталира Ubuntu, а вместо това да се разпространява новината, че системата шпионира потребителите.

Столман се старае също по-широк кръг от хора да разберат, че Ubuntu включва и не-безплатни програми, както и че предлага такива. Linux последователят твърди, че на обществото трябва да стане ясно за негативното влияние, което оказват всички тези процеси, произлизащи от Ubuntu, вкл. опитите за легитимиране на несвободен софтуер.

8 коментара

Inn 13/12/2012 at 08:21

:))) Да бе!
Наистина прилича на угоен хамстер!

Отговор
ert 13/12/2012 at 01:42

Miga, не се тревожи, в Mint-екипа не спят. Не биха си позволили да пуснат версия на системата без напълно да са премахнали шпионските остатъци от убунту. Точно затова минах на минт – същите екстри като убунту, но без неудобния интерфейс и натрапчивите ъпдейти по подразбиеане.

SoulCounter – пълното отказване от flash и javascript до голяма степен повишава сигурността и възможностите за следене на потребителя, но пък ти отрязва достъпа до половината интернет.. Така че защитата на личните данни не е нещо, което може да се пусне отгоре, а изисква и промяна в навиците на потребителя. Нещо, за което средностатистическия Ганьо в нета не ще и да чуе 🙂
И все пак, колкото и да е лесно да се заобиколи, с постъпката си убунту нарушава един от основните принципи на свободния софтуер и не заслужава поощрение за това.

Отговор
SoulCounter 12/12/2012 at 15:45

Здравейте отново. Не ми се влиза в дълги разговори или спорове. Написах моя опит с Firefox, защото го ползвам и намирам за моте нужди, като най-подходящ. Понеже съм много чувствителен към темата "изтичане на информация" постоянно следя всички кънекции в мрежата, портове, и тредове в системата ми. Голяма част от "изтичането" на информация при FireFox става през доброволно инсталираните Add-ons и Plug-ins. Някои от тях имат открита, други почти, а трети доста добре прикрита комуникация с разни странни адреси в мрежата. Някои тредове от браузъра правят доста тихи VPN-и към адреси, много рядко и за много кратко време, дори имам чувството, че преди това проверяват скоростта ми на мрежата и ако е добра тогава си "говорят" с другата страна. Не рядко, след почти еднодневно проследяване и борене с "матряла" установявах, че адресите са свързани с фирми обслужващи търговски задачи по разузнаване за Амазон. Тази фирма е нещо огромно и не е само магазин, тя е като айсберг, който лекинко се подава над водата, а отдолу е цяла планина. (тук не говорим за тривиалните ботове на Амазон). Както и да е. На който му трябва да бъде "по-секретен" може да си инсталира наколко ОС във виртуална среда и да работи с тях, това достатъчно внася объркване сред "врагът".
Ubuntu е прекрасна среда и ОС, за мен тя е много полезна.
P.S.
Самия ФФ не мога да бо обвиня директно и открито, че той "изнася" данни, но пък със сигурност той е отлична среда за ползване от всякакви кодове, които изнасят информация. Към момента, като най-голяма слабост в сигурността на ФФ считам функцията за синхронизация, въпреки уверенията, за използване на "сигурен канал".

Отговор
Miga 12/12/2012 at 11:57

@ert: Относно Mint – много приятна дистрибуция. Но в About страницата на сайта им можеш да прочетеш следното:
* Based on Debian and Ubuntu, it provides about 30,000 packages and one of the best software managers.

Отговор
Ex-Slacker 10/12/2012 at 18:03

Преди 10тина години по препоръка на мой бивш колега – системен администратор се бях ориентирал към Slackware -полупрофесионална и хубава операционна система. Обаче бях "приятно" очарован от едно писмо в Outbox кутията на root акаунта предназначено за сайт съдържащ washington и .edu – за което по никакъв начин не бях уведомен – и то ги уведомяваеше за инсталиране на Slackware на машината. И го видях защото тогава при инсталацията нямах интернет.
Така че който си въобразява, че има свобода и може да се скрие в интернет или е свободния и отворен код НЕПРЕМЕННО му гарантират липса на шпионски код вътре …. е много му здраве.
Добре дошли в света на Големия брат!

Отговор
Хъмм 10/12/2012 at 11:56

@SoulCounter, от къде имаш тази информация, че Firefox изпраща информация за потребителя на Амазон?

Sent from my Firefox

Отговор
SoulCounter 10/12/2012 at 09:44

Отново напомням за ОНОВА правило, че 20 минути четене на ръководството ще спести два дни лутане на администратора… И тук случая е подобен! При инсталиране на Ubuntu, ясно се показва на един екран, запитването (искането на разрешение) дали потребителя разрешава тази функция да бъде активирана. Много е просто, избирате "не" и драмата на Ричард Столман няма да се осъществи. И още, на по-късен етап от ползване на системата, винаги може да се забрани тази функция. С това смятам темата за изчерпана !!!
Ако трябва да бъдем точни, Амазон използва много посредници и дилъри за събиране на информация. На първо място Гугъл директно докладва там, на второ, Firefox браузъра има поне два постоянни треда свързани с машини работещи за Амазон. В днешно време, половината от ресурсите на машината ви работи за подобни начинания, без да знае собственика и, въпреки че му е напомнено това при инсталиране на съответния софтуер..

Отговор
ert 09/12/2012 at 21:56

Това вече е кофти, но за щастие такива практики не оцеляват задълго в света на FOSS. От месец-два съм на Mint 13 Mate и както се очертава май няма да се връщам към Ubuntu. За не-безплатни програми в Ubuntu не съм чувал, може и да има, но със сигурност има опция за инсталиране на не-свободни драйвери. Може би това имате предвид?

От толкова хубави снимки на Столман в google images как можахте са сложите точно тази, в която е като хамстер на стероиди… 🙂
fsf.org/blogs/rms
freemake.com/blog/richard-stallman
google search: stallman photo site:fsf.org

Отговор

Коментари