Американски учени постигнаха изключителен напредък в лазерните технологии. Новото изобретение на изследователи от Принстънския университет може да се окачестви като истински шедьовър.
Миниатюрният лазер, наречен „мазер”, претендира за най-малкия в света – размерите са му колкото на оризово зърно. Още по-фрапантното е, че лазерът се захранва от единични електрони.
Учените говорят за тунели от „изкуствени атоми” (квантови точки), през които се движат електроните, и фундаментално взаимодействие между електроните и светлината, при което се генерира фокусирана микровълнова енергия, става ясно от публикация в techtimes.com.
Лазерът-шедьовър консумира само една милиардна част от електричеството, използвано от сешоара, например. По думите на д-р Джейсън Пета, професор по физика в университета и ръководител на проекта, този лазер е най-компактният в цялата история на научните разработки.
Учените са решили да създадат подобно устройство, изучавайки квантовите точки и методите за тяхното приложение. Те са използвали квантови точки на свръхпроводник от тип II – в частност, химичния елемент ниобий. Връзката между точките е реализирана чрез специални нанопроводници.
Проф. Джейсън Пета и неговият екип вярват, че са направили следващата стъпка към създаване на квантови компютри, които използват полупроводникови материали.
Мазер се нарича, ако излъчва кохерентен, монохроматичен сноп от микровълни. При лазера излъчваните вълни са с много по-голяма честота.
… Миниатюрният лазер, наречен „мазер”…
Малко компетентност не е излишна – касае се за абсолютно различни устройства, макар и работещи на сходен принцип.