От 35 до 40% от постъпващите сигнали в ГДБОП са от областта на прането на пари и финансовите мулета, съобщи Владислав Донев, инспектор в сектор „Киберпрестъпност” към ГДБОП-МВР.
Финансовите мулета нямат нужда от технически умения – това са хора с нисък социален статус и с нужда от финансови средства, посочи Донев пред участниците в дискусия по време на регионалния форум за киберсигурност, организиран от Международната академия за обучение по киберразследвания, ГДБОП и IDC България.
По данни на ГДБОП, през миналата година 103 български граждани и 83 чужди граждани са използвани като финансови мулета у нас, а до юни т.г. са разкрити 58 български граждани и 26 чужди граждани, изпълняващи подобна роля.
По думите на Владислав Донев, данните от жертвите се изземат по различни начини – основно чрез измамни уеб сайтове, след което се извършва платежно нареждане към финансовото муле, което чрез системите за превод на пари изпраща сумите обратно към хакера.
За целите на кражбите напоследък засилено се използват и криптовалути. Интересен е също фактът, че мулетата се набират в сайтовете за работа в интернет чрез обяви с предложения за мениджърски позиции за Източна Европа, сподели той.
Най-динамичната и „атрактивна” криминална активност, която е трудно да бъде предвидена, е тази в Централна и Източна Европа, стана ясно още по време на дискусията. Регионът представлява изключително голям пазар за хакващ софтуер, а криминалните престъпници се фокусират силно върху е-търговията и социалните мрежи.
В същото време телефоните и таблетите стават източник на все по-голям риск, поради липса на мерки за сигурност в областта на мобилността. Мобилният злонамерен код нараства много бързо и – не на последно място – традиционните престъпления все повече се изнасят онлайн, коментира Снежана Малеева, и.д. директор на агенция SELEC.
Най-разпространените видове киберкриминални престъпления в ЦИЕ са свързани с рансъмуер (ransomware), тъмна мрежа (dark net), виртуални валути, финансовите мулета, онлайн експлоатация на деца и различни интернет кражби. Борбата срещу тях се води както чрез действия в самата агенция SELEC, чрез международно сътрудничество и чрез публично-частни партньорства.
SELEC има 12 държави-членки и 23-ма партньори. Оперативни партньори на организацията са Интерпол, Италия и САЩ, а 20 държави и редица международни организации са наблюдатели към агенцията. В рамките на SELEC наскоро е проведено съвместно разследване на България и Румъния относно кражбите на кредитни карти, което разкрива редица злоупотреби, има арестувани заподозрени.
В мащабно разследване, обхващащо няколко държави от региона, е засечена и група за атаки на митническите системи. Само по тази престъпна дейност щетите за България са в размер на 10 млн. лева за 2015 г., като все още няма данни за 2016 и 2017. Организираната престъпна група се обръща към корумпирани служители на митниците, които заразяват компютри в системата, предоставяйки по този начин грешна информация за проверени автомобили. Интересен факт за тази група е, че тя ползва биткойни, уточни Снежана Малеева.
В рамките на дискусия експерти от България, Черна гора, Азърбейджан, Грузия и Microsoft дискутираха аспектите на сигурността и предизвикателствата в трансформацията към е-правителство и представиха добри практики в областта.
Критичните от гледна точка на сигурността регистри в Грузия са 39 на брой, като догодина държавата ще разшири този списък и ще добави и търговски обекти – например интернет доставчици, съобщи Давид Кватадзе, CERT мениджър в Министeрството на правосъдието на Грузия.
В Черна гора пък държавата работи основно в посока повишаване на знанията в областта на сигурността – чрез публикации в медиите, обучения в училищата и други инициативи, сподели Ана Ракочевич, съветник в CIRT-ME, MPA, Черна гора.
Доста стара новина. Още преди поне 8 год. един комшия намаза към 350 лв за един ден, за това, че му вкараха пари в сметката и после му казаха да си удържи 350 и да ги прехвърли в някаква сметка в Раша. Цялата далавера е че те точат сметките на части за да не събудят следящите за прагове системи. После ги прехвърлят на няколко мулета, а после мулетата ги събират пак на едно място.
Е, после от банката и полицията доста го гониха и заплашваха и явно са го поизплашили, че повече не повтори. А и “работодателят” на който си даде всички лични данни просъшествува 4 – 5 дни – 3 за вербовка и иснтрукции и последните 24 часа вкшън и повече ни се чу ния видя. Свали уеб сайата, изключи телефоните и до там.