TechNews.bg
АктуалноКонсултантНовини

10 ключови постижения на Intel за 50 години

Основателят на Intel Гордън Мур чества на 89 години половинвековния юбилей на компанията

Едно от знаменателните събития през изтеклата седмица несъмнено бе 50-годишният юбилей на Intel – компанията, под чиято доминация премина цялата досегашна история на РС индустрията.

По повод юбилея, Intel прикани компютърната общност да посочи 50 най-големи достижения в половинвековната й история. Впоследствие служители на компанията излъчиха топ 10 най-значими продукти и технологии на процесорния гигант от Санта Клара, Калифорния.

• И така, на първо място е архитектурата x86, представена преди 40 години, в далечната 1978 г., заедно с процесора Intel 8086. Това семейство обратно съвместими набори от команди измина огромен път и днес доминира при персоналните компютри, работните станции и сървърите. Беше време на безпределно господство на x86 в областта на компютърните изчисления, но днес ситуацията бързо се променя, благодарение на мобилните конкуренти и най-вече ARM архитектурата.

x86 архитектурата беляза развитието на компютърната индустрия

• Второ място заема т.нар. Закон на Мур – явление, наблюдавано от Гордън Мур, преди още да основе Intel. Съгласно закона, броят на транзисторите, интегрирани в полупроводниковия кристал, се удвоява средно на всеки 24 месеца. Правилото  действаше в продължение на много години, но в последно време забуксува, поради доближаване на размера на транзистора до атомни величини. Intel вече пусна 4-то поколение процесори по 14-нанометров технологичен процес и все още не може да започне серийно производство по 10-нм технология.

• Третото място е за USB – универсалната последователна шина (Universal Serial Bus), която днес се използва повсеместно като индустриален стандарт за свързване на периферни устройства (актуалната версия е USB 3.1). Intel участва активно в разработката на USB, а първите контролери на компанията се появиха на пазара през 1995 г.

• На четвърто място в рейтинга е Intel 8080 – първият в света микропроцесор с общо предназначение. Излязъл през 1974 г., процесорът постигна успех отчасти благодарение на 40-контактната му опаковка, която опрости интерфейса, в сравнение с 16-контактния 8008. Този чип помогна на персоналния компютър да стане масов продукт, достигайки до милиони потребители.

3D транзисторите на Intel покачиха рязко производителността при по-ниско напрежение

• Пето място се пада на технологията за 3D транзистори. В продължение на десетилетия в електрониката се използваха изключително планарни структури, но през 2011 г. Intel въведе в масово производство транзистори с триизмерна структура. Технологията Tri-Gate позволи на индустрията да продължи да следва Закона на Мур за сметка на рязко увеличаване на производителността при ниско работно напрежение.

• Шесто място е за микропроцесора 4004, излязъл през 1971 г. Това бе първият комерсиално достъпен процесор на пазара – монолитен CPU, напълно интегриран в един неголям чип.

• Седмо място заема процесорът Intel Pentium, представен през 1993 г., когато Intel за първи път използва име вместо цифри за нов свой продукт. Чипът с 3,1 млн. транзистора и маркетинговата кампания Intel Inside в значителна степен допринесоха технологиите на компанията да станат част от бита на хората, благодарение на домашните компютри.

Pentium ерата в процесорите и персоналните компютри започна през 1993 година

• На осмо място е класирана технологията за съхранение на данни 3D XPoint, създадена съвместно от Intel и Micron Technology и представена през 2015 г. Тази енергийно-независима памет направи мини-революция в системите за съхранение на данни, бидейки по-бърза от NAND и с по-висок капацитет от DRAM. 3D XPoint продуктите на Intel вече се продават под марката Optane.

• Девето място заема мрежовият стандарт Ethernet, съвместна разработка на Intel, Digital Equipment Corporation (DEC) и Xerox, който се използва масово и в момента за обединяване на компютри и други устройства в локална мрежа. Широко разпространен днес е 10-гигабитовият Ethernet стандарт (10G Ethernet).

• И накрая, на десето място в рейтинга е многоядрената CPU архитектура. През 2005 г. Intel за първи път разработи процесори за РС с няколко изчислителни ядра (семейството Pentium D), а скоро приложи новия подход във всичките си потребителски продукти, като направи производителността на ват един от ключовите показатели за CPU. Оттогава насам името Core (ядро) се използва неизменно в повечето потребителски CPU на компанията.

още от категорията

Intel връща технологията Hyper-Threading в сървърните процесори

TechNews.bg

Alphabet отчете експлозивен растеж в облака и AI

TechNews.bg

Elevate разширява бизнеса си в Западна Европа

TechNews.bg

TSMC стана първата азиатска компания с капитализация $1 трлн.

TechNews.bg

Nvidia чупи рекорди: вече струва над 4,2 трилиона долара

TechNews.bg

Intel призна: твърде късно е да настигнем Nvidia

TechNews.bg

4 коментара

Ивайло 24/07/2018 at 11:59

На 21 април 2005 г. AMD представя първия в света x86 двуядрен сървърен процесор. Двуядрените процесори присъстваха в плановете на компанията още от 2001, когато започна да се говори за K8.

Отговор
r007 24/07/2018 at 08:59

и амд добави 64-битово разширение на х86, след провала на Итаниум; първи многоядрен (двуядрен тогава) чип в един силициев кристал, за разлика от на интел които тогава били два отделни кристала споени и свързани със златни нишки. Важно е да има конкуренция да не са мотаят.

Отговор
10G 23/07/2018 at 09:17

The adoption of 10 Gigabit Ethernet has been more gradual than previous revisions of Ethernet: in 2007, one million 10GbE ports were shipped, in 2009 two million ports were shipped, and in 2010 over three million ports were shipped,[4][5] with an estimated nine million ports in 2011.[6]
“https://en.wikipedia.org/wiki/10_Gigabit_Ethernet”

Отговор
TheQ 23/07/2018 at 00:59

“Широко разпространен днес е 10-гигабитовият Ethernet стандарт (10G Ethernet)”

🙂

Отговор

Коментари