Все повече бизнеси, а също така и домашни потребители разчитат на системи за сигурност, изградени с помощта на IP камери. Когато тези устройства се комбинират с т.нар. PoE комутатор (суич), се получава идеална система за видеонаблюдение – гъвкава и икономична.
PoE суичът, като например моделът Tenda TEF1110P, който ви представихме наскоро, е мрежово устройство – комутатор, способен да предава данни и захранване към свързаните IP камери, точки за достъп или IP телефони, благодарение на технологията „Power over Ethernet“ (PoE).
Когато е свързан към множество мрежови устройства, PoE суичът опростява съществено окабеляването и намалява разходите за изграждане на мрежата, тъй като не се изискват отделни захранвания за всяка IP камера, точка за достъп, VoIP телефон или друго устройство, свързано към PoE комутатора – той предава данните и захранващия сигнал по Ethernet кабела.
При подобни инсталации, например за видеонаблюдение, камерите могат да се монтират навсякъде и най-вече там, където са най-необходими, без да се налага на инсталаторите непременно да се съобразяват с наличието на електрически контакт. Нещо повече, PoE суичът е централна точка и когато е подсигурен и с UPS, това дава много по-голяма сигурност за работата на цялата мрежа.
PoE технология и стандарти
Power over Ethernet (POE) технологията позволява пренос на електричество по съществуващите Ethernet кабели за данни Cat5/Cat5e/Cat6, като така се захранват свързаните устройства. PoE се базира на стандарти като IEEE 802.3af и 802.3at. PoE-съвместимите устройства се класифицират на PSE (Power sourcing equipment – източници на захранване), PD (powered devices – захранвани устройства) или съчетаващи и двете.
Повечето PSE устройства са мрежови комутатори като Tenda TEF1110P или PoE инжектори, предназначени за използване с не-PoE суичове. Типични примери за PD устройства пък са IP камерите, VoIP телефоните и безжичните точки за достъп. Един от най-често срещаните сценарии за използване на PoE комутатори е изграждането на гъвкави, икономични и сигурни системи за видеонаблюдение с IP камери.
Базовата технология PoE поддържа предаване на данни и електричество на разстояние до 100 метра от комутатора до свързаните устройства. Това ограничение от 100 м идва от стандартите за Ethernet кабели, но може да се преодолее с Ethernet разширители или каскадно свързване на няколко PoE комутатора. Tenda TEF1110P има специален режим Extended Ethernet, при който разстоянието за предаване на данни и електричество се удължава до 250 метра, както и два гигабитови uplink порта за свързване на суичовете в мрежи с обхват няколко километра.
През 2009 г. IEEE разработи подобрен вариант на технологията – „Power over Ethernet Plus“ (PoE+), известен още като IEEE 802.3at. Този стандарт поддържа 30W мощност на порт за Ethernet кабели усукана двойка, докато оригиналният PoE IEEE 802.3af поддържа 15,4W на порт. Моделът Tenda TEF1110P е съвместим със стандарта PoE+, т.е. осигурява 30W на порт.
PoE в системите от IP камери за наблюдение
Използването на PoE суич в инсталации за видеонаблюдение означава преди всичко лесна за управление мрежа, изградена на ниска цена. Тенденция напоследък е да се използват управляеми PoE комутатори, какъвто е Tenda TEF1110P. Те позволяват отдалечено управление на всяка камера от една точка в мрежата – така например, операторът може да рестартира излязла от строя PoE IP камера, без да я посещава на място, пестейки време.
На пазара се предлагат PoE комутатори с различни параметри – 8/12/24/48-портови, управляеми и неуправляеми. Разглежданият PoE суич Tenda TEF1110P с цена около 185 лв. на българския пазар предлага 8 PoE порта 10/100Mbps, съвместими с IEEE 802.3at/802.3af, плюс 2 uplink порта 10/100/1000Mbps, т.е. гигабитови. Освен това е осигурена защита срещу мълнии 6КV на всеки порт.
Несъмнено, PoE суичовете са просто и ефективно решение за мрежи от IP камери, като осигуряват желаната гъвкавост при монтажа, елиминират захранващите кабели и нуждата от електрически контакти за всяко устройство и позволяват лесно управление от едно централно място на цялата инсталация.