Телефони и компютри покачват риска от късогледство с до 80%

Има силна връзка между времето с телефона и повишения риск от късогледство
(снимка: CC0 Public Domain)

Ново проучване потвърди страха на много родители, че прекомерното използване на смартфони и компютри – по време на игра, учене или сърфиране в социалните медии – може да увеличи риска от късогледство при децата.

Експерти от Университета Англия Ръскин в Кеймбридж са анализирали данни от повече от 3000 изследвания за въздействието на различни устройства върху зрението на хора на възраст между три месеца и 33 години.

Изследователите са установили силна връзка между времето, прекарано с телефон или таблет, и повишения риск от късогледство в различните възрастови групи. Използването само на смартфон увеличава риска с 30%, но когато се комбинира с прекомерна употреба на компютър, рискът скача до 80%!

Учените се опасяват, че до 2050 г. половината от световното население може да има късогледство или други проблеми със зрението.

През 2019 г. Световната здравна организация (СЗО) публикува насока, препоръчваща родителите да не дават на децата си умни устройства, докато не навършат две години. СЗО каза също, че децата на възраст между две и пет години не трябва да прекарват повече от един час на телефоните си.

Рупърт Борн, професор по офталмология и автор на изследването, казва, че късогледството е проблем, който се разгаря бързо: „Нашето проучване е най-изчерпателното по тази тема и показва потенциална връзка между времето пред екрана и късогледството при младите хора”.

По неговите думи, очевидно са необходими спешни изследвания, за да се разбере по-детайлно как екраните на цифровите устройства могат да повлияят на очите и зрението ни.

Коментар