Революционни принтери ще печатат 1000 страници в минута

Моше Айнат, учен от популярен колеж в Израел, ни представя следната картина от близкото бъдеще. Ако търсите дадена книга, отивате до първия монетен апарат, който ще прилича на популярните сега машини за топли напитки и сандвичи. Срещу определена сума ще можете веднага, бързо и на място да разпечатате необходимите ви материали, като това действие със сигурност няма да ви отнеме повече от 1-2 минути.
С масовото навлизане на интернет в дома и офиса потребителите на мрежата си изградиха множество нови навици. Все повече текстови материали започнаха да се четат директно на монитора – факт, който разтревожи почитателите на хартията.

Не е задължително обаче кликовете с бутоните на мишката да заменят разлистването на страниците. Още повече, когато на хоризонта се задава една революционна технология на печат, която съответства по-адекватно на забързаното днешно ежедневие.

Айнат и неговите колеги наскоро успяха да разработят принтерна глава, чийто капацитет е наистина впечатляващ. JeTrix има възможност за печат на 1000 страници в минута. Учените обещават също така, че до две години новата технология ще излезе на пазара, като цените ще се движат от 500 до 1000 щатски долара.

До този момент на потребителите се предлагат няколко типа принтерни устройства с разнообразни функции и за различни приложения. Цените варират от няколкостотин (дори и по-малко) до няколко хиляди лева, а скоростта на печат рядко надхвърля 50 страници на минута. Основната причина за това е самата печатна глава на устройствата.
При сегашната струйна технология ниските скорости на печат идват от това, че принтерната глава обикновено е с пъти по-малка от страницата. Така се налага устройството няколко пъти да се движи напред и назад по протежение на листа, за да го омастили.
При JeTrix нещата стоят по-друг начин – принтерната глава на практика може да е голяма колкото самия лист и така изстрелването на мастилата се извършва мигновено и едновременно.
JeTrix главата е разработена по позната "ink-jet" технология. Устройствата от този вид са известни още и като "мастиленоструйни" принтери. Техните основни предимства са тихата работа, възможността за цветен печат с почти фотографско качество и ниските цени на самите устройства (най-вече тези с последователен печат).
Единственият им недостатък е скъпата поддръжка. Що се отнася до параметъра стойност на страница, мастиленоструйните принтери са чувствително по-скъпи от лазерните, например.
Може би най-любопитното при JeTrix е фактът, че за конструирането на главата д-р Айнат и колегите му използват технологията за създаване на компютърни чипове. Това означава, че като изходен материал за изработка се използват популярните силициеви пластини.
Новата печатна глава има както предимства, така и недостатъци, смята д-р Рос Алън – световно известен изобретател, който притежава патент за над 40 устройства в областта на печатните и фотографски технологии.
Елементите, които впръскват мастилото например, ще трябва да бъдат изключително здрави и надеждни. В противен случай, поради едновременното впръскване на цялото количество мастило, всеки възникнал дефект ще се отразява на качеството на печата.
Цветният печат също ще бъде сериозно предизвикателство, коментира д-р Алън. Принтиращите глави ще трябва да съответстват на четирите основни цвята и да работят изключително прецизно и координирано.
И накрая – независимо от това, че мастилото се впръсква за части от секундата и печатът е мигновен, необходимо е и определено време за съхнене. Ако листът бъде изкаран от машината моментално, преди мастилото да е засъхнало, нормално е то да се размаже.
Въпреки предстоящите трудности д-р Айнат и екипът му не смятат да се отказват от доразработването на JeTrix. Специалистите са единодушни, че при достигането на скорост на печат от 1000 страници в минута, на пазара ще се появят нови устройства с неподозирана комбинация от функции. А това неминуемо ще доведе до значителни промени в работата и ежедневието ни.

по темата: „Революционни принтери ще печатат 1000 страници в минута”

добавете коментар...

  1. Валери

    Смятам, че бъдещето е на самата хартия/или заместител/ и по малко на хардуера. Самата хартия трябва да обработите по съответен начин така, че да може да се печати и фотокопира без проблем. Трябва да обработите и облъчите хартията по такъв начин, че на определена честота да отговаря определен спектър на червено, синьо, зелено и др. нюанси. Предполагам, че хартията ще се замени с нещо по икономично и евтино-метал, пластмаса и т.н., но всичко зависи от технологията която ще се избере. Предполагам, че вече имате такива разработки по тази технология, но на каква фаза е не съм се интересувал.

Коментар