Търсенето в Google може да помогне на лекарите да поставят диагнози на пациенти с необикновени симптоми. Това твърди ново медицинско проучване.
В 15 от 26 случая на въведени симптоми, търсещата машина правилно е диагностицирала заболяването, установяват австралийски медици.
В някои от останалите 11 случая, Google пак е дал верни диагнози, но не е бил достатъчно подробен, за да се приемат резултатите като точни за целите на изследването.
Лекарите са извършвали търсенето в Google преди да прочетат диагнозата за всеки един от случаите на заболяване. В резултатите от търсенето докторите избирали три от диагнозите, които са най-близки до симптомите. След това те ги сравнявали с точните диагнози от медицинските записи за отделните случаи на заболяване.
Сред изследваните случаи са болестта на Кройцфелд-Якобс (CJD) и синдромът на Къшинг, които са рядко срещани заболявания.
Според лекарите, участвали в експеримента, способността на Google да поставя диагнози може да се използва най-малкото за обучение на лекари.
Малко страшничко може да стане, ако хората започнат да се лекуват сами от гугъла, вместо да ходят по лекари. Възможни са тежки издънки…
tova e 4udesno/dano pove4e meditci se vazpolzvat ot internet ,za da ne se nalaga nie sami da si tarsim informatcia za kliniki ,lekari i laboratorii,kakavto e moiat slu4ai/taka ste mogat da postaviat to4ni diagnozi nadiavam se i kompetentnosta im da se povisi i da sveriat 4asovnika si spriamo svetovnata meditcina
Ot tova ste spe4elim i nie patcientite/