Пред много технологични компании стои въпросът да изнесат производството си от Китай, заради търговската война между САЩ и азиатската държава, съпроводена с ограничения и санкции. Apple е една от най-засегнатите, тъй като в Китай е съсредоточено производството на флагманския ѝ продукт iPhone.
Apple наскоро заяви, че временно е намалила производството на своите смартфони от серията iPhone 14, тъй като фабриката на договорния партньор Foxconn в Джънджоу, Китай, работи със „значително намален капацитет“, поради ограниченията от Covid-19.
Компанията се стреми да диверсифицира производството във Виетнам и Индия, но процесът на изтегляне от Китай може да отнеме години, предупреждават експерти.
Китайското правителство продължава да поддържа политика на нулева толерантност към Covid-19, което вреди на производството на iPhone, коментира Джеф Фийлдхак от консултантската фирма Counterpoint Research пред CNBC.
Apple вече сглобява iPhone извън Китай, на места като Индия и Виетнам, но според Фийлдхак, тези поръчки са ограничени до сравнително малък брой смартфони.
Анализаторът предполага, че огромният брой работници, които са заети в производството на устройства на Apple в Китай (само заводът в Джънджоу има около 200 хиляди работници), е допълнителен аргумент Пекин да се въздържа от контрамерки срещу САЩ чрез тарифи или други ограничения.
В момента Apple разполага с 31 дни, за да изпълни поръчка за iPhone 14 Pro през уебсайта си, в сравнение с два дни за някои други модели iPhone, отбелязва анализаторът Самик Чатърджи от на JPMorgan.
Counterpoint Research изчислява, че производството на смартфони iPhone 14, главно модели iPhone 14 Pro и Pro Max, ще спадне с 10% през следващите няколко седмици, поради прекъсвания в работата на завода в Джънджоу.
Фийлдхак вярва, че Apple има време да направи корекции и да премести част от производството на юг, в Индия и Китай, където също се сглобяват iPhone 14 Pro и Pro Max.
САЩ така са поробили мозъците на комунярските матрони, че последните не могат вече да говорят свързано и чакат опорни коментари от по-грамотните другари на Позитано.
От там съответно им се подават едни гармошки и листче със старата комунярска песен за гнилия капитализъм дето не днес, ама утре ще рухне. И така последните … стотина години.
САЩ са едно нищо. Държава без почти никаква история, която се крепи изцяло на финансовото робство спрямо други държави. За щастие времето и на хемегон вече се изчерпа. Реално САЩ станаха привлекателен “партньор”, след технологичния бум, който поведоха преди около 40-50 години. С полупроводниците. Сега вече нямат това предимство, а и не се вижда някаква нова супер технология, в която да са лидер. Китай ги надмина по брой одобрени патенти още преди няколко години. Така че това с айфона, дава реално работа на няколко хиляди от най-бедните китайци. Ако не работят за епъл, ще работят нещо друго.
Ами могат, правят го Йордане. Ти не можеш и стоиш и си ядеш г_за от яд.
Това са Щатите – ще напечатат няколко трилиона долара, ще си купят най-добрите специалист и за 6 месеца всичко ще се произвежда в Америка.