Пионер в AI: Не правете „чат-пат” изкуствен интелект

„Това, което наблюдавам, особено в България, е, че само с ChatGPT един човек може да навлезе в изкуствения интелект. Това категорично не е достатъчно”, казва д-р Артур Кордон (снимка: Facebook / Atrhur Kordon)

Изкуственият интелект е ускорител на бизнеса и който го прегърне, само за няколко години може да помете конкурентите си, заяви д-р Артур Кордон, признат експерт и пионер в прилагането на AI в бизнеса. Той бе един от лекторите на форума „Изкуственият интелект: бъдещето на бизнеса е тук”, организиран от БАСКОМ с участието на признати световни и български експерти.

Артур Кордон подчерта, че почти няма компания в топ 500 в света, която да не прилага изкуствен интелект – това се отнася не само до големите, но вече и до значително по-малки компании. По неговите думи, една система за изкуствен интелект трябва да има 4 функции: машинно обучение, предсказване, анализиране и решаване на сложни проблеми.

„Най-важната начална стъпка е вие, ръководителите, да имате визия. Следващото по важност са кадрите. За основното навлизане трябват най-вече таланти, които са посветени на науката за данни. За тях трябва солидно образование”, каза д-р Кордон, който е завършил факултета „Изчислителна техника и автоматизация” на ТУ-Варна, а сега е професор в САЩ с огромен опит при внедряването на изкуствен интелект в американски, азиатски и европейски компании.

„Това, което наблюдавам, особено в България, е, че само с ChatGPT един човек може да навлезе в изкуствения интелект. Това категорично не е достатъчно. Или ще правите изкуствен интелект, или ще правите чат-пат изкуствен интелект. Аз съм категорично против чат-пат изкуствения интелект. Това е илюзия, от която нямате полза”, категоричен е д-р Кордон.

Изкуственият интелект дава нова перспектива за ИТ сектора – с негова помощ всяка ИТ компания може да увеличи производителността си от 2 до 5 пъти в следващата една година, заявиха експерти от технологичната индустрия. За внедряване на AI са нужни таланти със задълбочени познания в науката за данни, а бизнес лидерите трябва да имат визия и да пренастроят компаниите си. Трябва да поставяме под съмнение почти всичко, което  ChatGPT ни казва. Задавайки въпрос на ChatGPT, ние вече го обучаваме, посочиха лекторите.

Доброслав Димитров, председател на УС на БАСКОМ и на УС на БРАИТ, предупреди собствениците и изпълнителни директори на високотехнологичните компании: „Нещата са много сериозни. Ако не грабнем момента и не се възползваме от възможностите на изкуствения интелект, след около година може половината от нас тук в тази зала да не сме в бизнеса”, каза той.

Всеки един отдел в дадена компания може да повиши ефективността си чрез използване на изкуствен интелект, заяви Мони Дочев, съосновател и технологичен директор на Imperia Online, като се позова на опита в неговата компания. Той е убеден, че всяка фирма може да увеличи производителността си между 2 и 5 пъти в следващата една година. Според него, това важи в особена степен и за ИТ компаниите, чиито служители са изправени пред предизвикателството да усвояват нови знания и компетентности, свързани с AI.

„Ако не грабнем момента и не се възползваме от възможностите на изкуствения интелект, след около година може половината от нас да не сме в бизнеса”, каза Доброслав Димитров
(снимка: БАСКОМ)

„Изкуственият интелект може да преразкаже книга или филм, да резюмира съдържание на видео, да ви повиши езиковата подготовка, да ви помогне да откриете грешка в сложен код и т.н., което ви печели много време, обогатява ви и ви развива. За първи път в историята на човечеството възрастни хора имат шанса да прогресират със скоростта на малки деца експоненциално”, каза Мони Дочев.

Георги Шарков, ръководител на Лабораторията по киберсигурност към София Тех Парк, заяви, че отдавна машините са по-добри от хората в някои сфери. Но предупреди и за заплахите, свързани с достоверността, сигурността и уязвимостта на обучението на машините, както и за поуките от предишните две „зими” на AI.

Ние трябва да поставяме под съмнение почти всичко, което  ChatGPT ни казва, особено за факти и конкретни данни”, категоричен бе Георги Шарков. Той коментира и важни въпроси, свързани със законовите рамки, етичните принципи и техническата надеждност на изкуствения интелект: „Например къде са интелектуалните права на продукта на изкуствения интелект? Имаше вече запитвания към научни издания дали може ChatGPT да се запише като съавтор”.

Той изтъкна още, че автономните коли все още не могат да имат адекватно възприятие на околната визуална среда. „Засега те разпознават само отделни компоненти. Има слабости, като тази например, на знак стоп да поставите две черни лепенки и това да се интерпретира като ограничение на скоростта, както и дори one pixel атаки”. В този смисъл Георги Шарков предупреди за отговорното използване на подобен тип системи – особено такива, свързани с нашето здраве и безопасност.

„Имаме много стъпки да извървим, преди да сме напълно наясно за какво можем и за какво не бива да използваме AI. Засега можем да го използваме за забавление, за обучение, за креативност, нови бизнес продукти и услуги, за кореспонденция, но за решения, свързани със здравето, живота и сигурността ни, трябва да подхождаме много внимателно. Затова и в Европа дефинирахме изисквания към AI платформите за прозрачност, обяснимост, киберзащита и др. Много лични данни и информация изтичат през платформите за чат”, каза Георги Шарков.

Изкуственият интелект дава нова перспектива за ИТ сектора – около това послание се обединиха участниците в AI форума (снимка: БАСКОМ)

Райчо Райчев, основател на EnduroSat, представи няколко конкретни приложения на изкуствен интелект в космическата индустрия. „В орбита около Земята има огромно количество различни обекти. Едно от най-новите и важни приложения за всички космически мисии, е възможността за автоматизиран и подобряващ се мониторинг и предотвратяване сблъсъци в орбита и съответно повишаване защитата на космическата инфраструктура. Движейки се с близо 30 хил. км/ч около Земята, е хубаво да знаете къде се намира всеки летящ обект, за да може превантивно да променяте височината на орбитата на вашия сателит”, каза той.

Сега всички ИТ лидери имат голяма сила в ръцете си, посочи Марина Шидеров, основател и управител на Fram Creative Solutions. „Държим я и от нас зависи как ще я използваме. Да управляваш изкуствения интелект изисква огромна отговорност и има сериозен морален аспект. Всички в момента са се вторачили в нас, защото ние сме основополагащ сектор за икономиката, ние сме критичен сектор и всички гледат от нас. Ние следва да поставим основите”, обобщи тя.

Коментар