Intel предизвика сериозен интерес с анонса на осемядрен процесор с 528 нишки и елементи на силициева фотоника. При така обявените параметри, едно ядро може да обработва 66 нишки.
Потребителските и дори сървърните процесори често използват многонишкови технологии, при които едно ядро едновременно обработва два потока от данни. Но сега Intel предлага 66 нишки на ядро. Вярно е, че ядрата не са x86-съвместими – новият процесор е базиран на RISC архитектура, а всяко ядро има 192 KB кеш памет и 4 MB SRAM.
В допълнение към невероятната многопоточност, процесорът, изпълнен като чиплет, съдържа и елементи на силициева фотоника за управление на оптична мрежа. Благодарение на това, ядрата от различни чипове могат да се свързват директно, дори чиповете да не са в едно и също шаси, без добавяне на комутатори и мрежови карти.
Всички компоненти са свързани чрез EMIB. Процесорът има TDP от 75 W, а оптичната част консумира приблизително половината от цялата енергия. В чипа са интегрирани 27,6 милиарда транзистора на кристал с площ 316 мм². Intel ще го произвежда по 7-нм технология в заводите на TSMC.
Новият процесор има дизайн BGA-3275, поддържа 32 оптични I/O порта със скорост 32 GB/s/каталог и 32 GB специална DDR5-4400 DRAM. Платформата като цяло е способна да поддържа до 16 процесора, което ще осигури 120 ядра и 8448 нишки. Очевидно всичко това е създадено за работа със софтуера DARPA HIVE.
Това е реално маркетинг и нищо повече. Досегашните процесори се по бързи само ако честотата е повече и истинските ядра са повече не и фалшиви тредове/нишки те са виртуални толкоз колкото Мета-вселената.
Но ако има да речем 64 ядра с 8к нишки може да има смисъл