Изследователи използваха изкуствен интелект, за да открият метод за добиване на зелен водород, който е 20 пъти по-евтин от досега познатите начини.
Най-популярният метод за производството на зелен водород е електролизата – електричество, генерирано от възобновяеми източници, преминава между два метални електрода във вода, което води до разделянето ѝ на водород и кислород. Този процес обаче в момента е енергоемък и разчита на метали, които са редки и скъпи.
Изследователи от Университета на Саскачеуан обаче са използвали алгоритъм с изкуствен интелект, за да намерят „рецепта“, която предлага далеч по-ефективен метод за производство на водород.
Подобно на много колеги по света, учените се съсредоточили върху търсенето на оптималната сплав или комбинация от метали, които да действат като катализатор за електролизата, с цел да направят реакцията по-ефективна и достъпна. Традиционно това търсене включва времеемки проби и грешки в лаборатория.
Екипът прибегнал до AI. Учените разработили компютърна програма, която значително ускорява процеса на „тестване“, анализирайки множество кандидати за сплави, всяка от които би могла да е правилният отговор на търсенето.
AI програмата, разработена от екипа, анализирала над 36 000 комбинации от метални оксиди чрез виртуални симулации, за да определи най-обещаващите опции, казва Джехад Абед, член на екипа. След това той и колегите му тествали в лабораторията сплавта, определена от AI като „най-добрия кандидат“, за да проверят прогнозите на програмата. Те използвали ултра-ярки рентгенови лъчи, за да оценят работата на катализатора по време на реакцията.
„Това, което трябваше да направим, е да използваме тези ярки рентгенови лъчи, за да осветим нашия материал и да видим как атомните подредби ще се променят и ще реагират на количеството електричество, което прилагаме“, обяснява Абед.
Избраната сплав съчетава рутений, хром и титан в специфични пропорции. Материалът се оказал действителен „победител“. Препоръчваната от алгоритъма сплав демонстрирала в лабораторията 20 пъти по-добра стабилност и издръжливост от еталонния метал, доказвайки се като дълготрайна и ефективна.
Въпреки препоръките на програмата с изкуствен интелект и първоначалните обещаващи резултати в лабораторията, материалът все още изисква задълбочени тестове, за да се гарантира, че работи добре в реални условия, твърди Абед.
Все пак е забележително, че алгоритъмът е идентифицирал сплавта като по-ефективна и стабилна, отбелязвайки пробив в метода за намиране на по-добри катализатори. Този процес би отнел години в реални условия, ако екипите от изследователи трябва да тестват всичките 36 000 комбинации. Тяхното действие е било симулирано от компютъра само за броени дни.
ракията пак ще поскъпне!
20 пъти е икономията в електродите, а не в количеството електричество за разлагането на водата.
Морска вода има достатъчно
Бай гъньо знае най-добре разбира се и все пак земята се върти даже според плоскоземците!
Софийското поле има високи подпочвени води, които са замърсени с какво ли не…Стават за производство на водород.
Чуждите фирми-паразити, които добиват цветни метали, също замърсяват огромни количества вода.
При изгарянето на водорода се получават водни пари
На някои продължава да не им е ясно, че водата в България не стига дори за пиене и земеделие, и продължават да се лакомят да я превърнат в някакъв измислен зелен водород!!!
В Габрово могат веднага да оптимизират още 20 пъти процеса, даже хич да не харчи ток 😎
Верваме! Гол Хасан се превива от евтинджос…
Дори енергията да стане безплатна за производство, тя ще бъде скъпа за крайния потребител.