Глобалната икономика може да пести 3,13 трилиона долара годишно, използвайки изкуствен интелект за откриване и предотвратяване на пране на пари и финансиране на тероризма, според нов доклад на Napier AI и анализаторската компания GlobalData.
Прането на пари струва на световната икономика 5,2 трилиона долара само през 2023 година. Италия, Чешката република и Финландия се нареждат съответно на върха по отношение на страните с най-ефективни средства за борба с прането на пари, сочи докладът, разпространен от GlobalData.
Ключови констатации в доклада:
- Северна Америка, Скандинавските страни и Централна Европа се нареждат съответно на върха по отношение на географските региони с най-малък процент от БВП, загубен от пране на пари.
- Италия, Полша и Чехия се нареждат съответно на върха по отношение на страните с най-ефективни средства за борба с прането на пари.
- Регулирани организации като банки, фирми за разплащания, мениджъри на богатство и активи, телекомуникационни оператори и застрахователни компании могат да спестят 138 милиарда щатски долара от разходи за съответствие чрез внедряване на AI в своите стратегии за AML.
- 5% от световния БВП – приблизително 5,2 трилиона долара – се насочват към черния пазар чрез пране на пари.
- В световен мащаб САЩ ще спечелят най-много от базирани на AI решения за предотвратяване на финансовите престъпления, потенциално спестявайки на финансовите институции $23,4 милиарда от разходи за съответствие, следвани от Германия ($14,2 милиарда) и Франция ($11,08 милиарда).
- Обединените арабски емирства имат най-висока загуба на БВП от финансови престъпления в световен мащаб – 9,32%, следвани от Бразилия – 8,74%.
Докато финансовите институции харчат много за предотвратяване на престъпността, инвестицията е оправдана, когато възстановява милиарди и укрепва предпазните мерки. Фокусът трябва да бъде върху ефективното харчене, като се използват инструменти за изкуствен интелект, за да се стимулира както съответствието, така и икономическото възстановяване.
„Ние сме в повратната точка, когато технологията може да доведе до монументална промяна в превенцията на финансовите престъпления. В Napier AI виждаме изкуственият интелект не само като инструмент, но и като катализатор, който може да подобри усилията за съответствие в световен мащаб”, коментира Грег Уотсън, главен изпълнителен директор на Napier AI.
Индексът Napier AI / AML предоставя най-изчерпателната информация в индустрията за въздействието на AI върху борбата с прането на пари и финансирането на тероризма (AML/CFT), като класира 35 глобални пазара въз основа на тяхната ефективност при предотвратяване на финансовите престъпления.
и султаната на егдоган също център на криминалния свят, покровителствен от правителството където държавата е най-голямата престъпна организация.
но за съжаление от свободния свят, предимно от финансовите среди, имат много привърженици на тези башибозуци които укриват главатарите и членовете им и улесняват пране на пари.
гражданите, даже с дълбоките джобове, нямат никаква сигурност за прават си, където за повече кражбена печалба, биват умишлено убивани или осакатени даже и новородените им деца като на шега в болници, а бедните са на произвола на съдбата
в цялото общество е така, неспазват никакви човешки ценности, морал, честност, справедливост и тн, закони или традиционни норми, а се правят на религиозни вярващи и големи покровители на човешките права.
много пъти сим бил пряк ствидетел където на стари, болни, бременни или жени с деца не дават място даже и от ученици, където имаше ясни писмени или очертани знаци за предимство, нямаше кой да прави забележки на тия нагли човекоподобни същества, а и не обръщат внимание на забележки или устояват ще е тяхно право, съобразяват се само от груба сила което за никой нормален не е приятно.