Huawei изкушава кадри на TSMC с тройни заплати

Специалистите по чипове са изкушавани с безпрецедентни заплати от Китай 
(снимка: CC0 Public Domain)

В опит да развие собствено производството на чипове, Huawei иска да привлече специалисти от най-големия играч в полупроводниковата индустрия, тайванската TSMC, с обещания за безпрецедентни заплати. Така китайската компания се надява да пребори санкциите от САЩ.

Според медийни публикации, Huawei предлага на специалистите от TSMC тройно по-високи заплати, в сравнение с това, което получават в тайванската компания. Huawei се нуждае от такива кадри, за да разбере корпоративните тайни на TSMC, докато тихомълком изгражда своята мрежа от фабрики за производство на чипове.

Парите – основният мотиватор

Huawei активно преследва служители в полупроводниковата индустрия, пише Tom’s Hardware. Компанията се интересува особено от тайванските специалисти и обръща голямо внимание на служителите на TSMC. Това е най-големият производител на чипове по договор в света с пазарен дял над 50%, а списъкът му с клиенти включва AMD, Apple, Nvidia и Qualcomm. Дори Intel може да бъде в този списък.

Тъй като натискът от западните санкции върху Huawei се увеличи през последните години, компанията ускорява наемането на специалисти, като им предлага това, което Tom’s Hardware нарича „безпрецедентни” заплати – те са три пъти по-високи отколкото в TSMC.

От пролетта на 2020 г. Huawei е лишена от възможността да поръчва на TSMC производство на чипове по съвременни технологични процеси. Неотдавна се появиха подозрения, че тази забрана е нарушена, което веднага хвърли сянка върху репутацията на TSMC.

За да се спаси от всички тези трудности, Huawei изгражда мрежа от собствени фабрики за чипове и създава инструменти за разработка на процесори, но се нуждае от модерни технологии.

Шпионски игри

В момента TSMC е световен лидер в производството на чипове по най-модерни технологии. Компанията отдавна е усвоила усъвършенстваната 3-нм технология и се движи с пълна скорост към 2 нанометра.

Но TSMC защитава достъпа до своите технологии много ревностно. Например, тайванците практикуват строго разделение на проектите, за да гарантират, че нито един служител няма широк достъп до чувствителни данни. С други думи, всеки служител има само парчета от пъзела.

За да сглобят общата картина, китайските компании, включително Huawei, се опитват да привлекат колкото се може повече служители на TSMC. Между другото, SMIC, китайският производител на чипове по договор, най-големият в страната, прави същото. Той вече е достигнал 5-нм технологичен процес.

Получаването на корпоративните тайни на TSMC е цел на много от неговите преки конкуренти, включително китайски, като начин за ускоряване на техните разработки. Но тайванските власти, които не искат да споделят технологии с други страни, предприемат различни мерки, за да сведат до минимум изтичането на информация.

Така например, тайванското Бюро за правосъдни разследвания засили проверката на фирмите, които наемат местни специалисти по полупроводници, и тези, които представят погрешно работните места, за които наемат. Според бюрото, специалистите по набиране на персонал понякога се представят за фирми за анализ на данни и крият факта, че също са в полупроводниковата индустрия, само че в друга държава.

Тайванските власти виждат подобни маневри, както и предложенията за експоненциално по-високи заплати, като стратегия на китайските компании да получат достъп до търговски тайни, които са критични за развитието на полупроводниците.

Еднопосочен билет

Не е тайна защо Huawei, SMIC и други китайски компании, свързани с полупроводниците, се опитват да наемат служители на TSMC. Тези компании са подложени на натиск от САЩ, които се опитват да ограничат достъпа им до модерно полупроводниково оборудване и технологии.

Въпреки че все още успяват да получат почти всичко, от което се нуждаят, чрез заобикалящи решения, наемането на опитен персонал от TSMC, UMC и водещи компании за автоматизация на проектирането на чипове е добър начин за китайските фирми да ускорят нещата. Ето защо CXMT, Huawei, SMIC, QXIC и други предлагат значително по-високи заплати на служителите на TSMC.

Но тук има една важна уловка. Условията на работа в много от големите ИТ компании в САЩ и Тайван включват клауза, според която специалист, който реши да отиде на работа в една от изброените китайски компании, най-вероятно няма да може да се върне обратно.

Служителите разбират това много добре и не всички са готови да напишат писмо за напускане и да започнат работа за Китай, въпреки значителното увеличение на заплатата. Някои от тях дори не отговарят на писма от работодатели, действащи от името на Huawei.

Същевременно в полупроводниковата индустрия на Китай конкуренцията е жестока. Много компании от този сектор затварят врати – буквално хиляди полупроводникови фирми умират всяка година.

Коментар