Републиканецът Брандън Кар, който най-вероятно ще заеме поста ръководител на Федералната комисия по комуникациите (FCC) на САЩ в близко бъдеще, възнамерява да коригира политиката на регулатора. Той смята, че е необходимо да се затегне контролът върху технологичните гиганти и те да бъдат принудени да плащат повече във фонда на ведомството. Starlink на Илон Мъск, от друга страна, има шанс да получи финансирането, което му беше отказано преди две години.
Брендън Кар изглежда е водещият кандидат да стане председател на FCC, поради неговия опит и активното му участие в определяне на курса на републиканците по отношение на телекомуникационната политика, коментира пред ArsTechnica Крис Луис, президент и главен изпълнителен директор на групата за защита на потребителите Public Knowledge.
Ако спечели номинацията, Кар вероятно ще се опита да затегне регулацията на големите технологични компании, като същевременно намали регулацията на доставчиците на интернет услуги. Той очерта плановете си за регулиране на индустрията в “Проект 2025” – документът, който не е обявен официално, но всички говорят за него.
Митичният “Проект 2025”
Във въпросния документ Кар пише, че FCC трябва да има четири основни цели – „овладяване на големите технологични компании, насърчаване на националната сигурност, отприщване на икономическия просперитет и осигуряване на отчетност и добро управление на FCC”.
Проект 2025 включва глава, озаглавена „Ограничаване на големите технологични компании [Big Tech]”, в който се казва, че FCC трябва да изясни раздел 230 от Закона за комуникациите и „да издаде заповед, която тълкува раздел 230, за да премахне обширните текстове, на практика неписани имунитети, които съдилищата са вградили в закона”. Това се отнася до имунитета, предоставен на големи ИТ компании.
Кар иска също да помогне на интернет доставчиците да реализират дългогодишната си мечта да накарат технологичните компании да плащат за надграждане на техните широколентови мрежи. Една глава от Проект 2025 гласи, че FCC трябва да „изиска Big Tech да започне да внася своя справедлив дял” от „приблизително 9 милиарда долара за универсален обслужващ фонд на FCC”.
Тормоз на опоненти и подкрепа на поддръжници?
FCC под ръководството на Кар, смята авторът на статията в Ars Technica, може да се опита да накаже медиите, възприемани като анти-Тръмп. В началото на ноември Кар заяви, че ТВ каналът NBC, свързван с демократите, се опитва да заобиколи правилото за еднакво време за кампания и за двамата кандидати.
„Целта на правилото е да се избегне точно този вид партизанско поведение, което се случва, когато лицензиран телевизионен оператор използва обществения ефир, за да окаже влияние върху един от кандидатите в навечерието на изборите”, каза Кар.
По-късно, в републиканската телевизия Fox News, той заяви, че „трябва да бъдат разгледани всички правни средства за защита”, включително „отнемане на лиценза”. Въпреки че, както отбеляза медийната група за защита на правата на потребителите Free Press, законът не е нарушен, тъй като „разпространителите нямат законово задължение да разпределят ефирно време на опозиционни кандидати, освен ако кандидатите не го поискат”.
От друга страна, Кар може да се опита да налее пари в системата Starlink на Илон Мъск, който беше отявлен противник на решението на FCC преди две години да отхвърли молбата на Starlink за 885,51 милиона долара финансиране за широколентови връзки.
FCC, каза Кар тогава, е една от „нарастващия списък регулаторни агенции, които предприемат действия срещу бизнеса на Илон Мъск”. Той твърди, че „администрацията на Байдън избира да даде приоритет на своите политически и идеологически цели за сметка на свързването на американците”.