Инсталираният фотоволтаичен капацитет в света е надхвърлил 2 TW, обяви Глобалният соларен съвет. Организацията казва, че други 4 TW слънчеви мощности вероятно ще бъдат разгърнати до 2030 г.
Въпреки че бяха необходими 68 години, за да се достигне 1 TW инсталиран капацитет (1954-2022 г.), само за още две години индустрията добави следващият терават: от 2022 до 2024 г., по данни на Глобалният соларен съвет.
Тази ключова „летва“ от 2 TW беше достигната наскоро, според оценки на съвета и SolarPower Europe. Двете асоциации изчисляват, че сега по света са инсталирани 7 милиарда слънчеви панела и 25 милиона „слънчеви домове“.
Бързото разрастване на фотоволтаичната технология намали разходите, превръщайки слънчевата енергия в най-евтината форма на енергия в много страни.
При годишни инсталации от около 500 GW и глобален производствен капацитет от 1,1 TW фотоволтаичната индустрия демонстрира, че може да достави достатъчно, за да помогне съществено за постигане на целта за утрояване на глобалния капацитет за възобновяема енергия до 2030 г.
Финансирането остава бариера и тя трябва да бъде отключена, особено в нововъзникващите и развиващите се пазари, казва съветът. „Бъдещето на слънчевата енергия зависи от справедливия глобален достъп до финансиране“, според съвета.
На COP29, конференцията на ООН за изменението на климата в Баку, Азербайджан, Глобалният слънчев съвет реши да стартира Международната група за слънчево финансиране. Идеята е това да бъде „първият глобален диалог между соларната фотоволтаична индустрия и финансовия сектор за преодоляване на финансовата разлика между амбицията и необходимото внедряване“.
Първата задача на Международната група за слънчево финансиране ще е да определи амбициозна програма за разработване на иновативни финансови решения и рамки, за да станат инвестициите в слънчева енергия по-достъпни и привлекателни, особено в нововъзникващите пазари, чрез ангажиране както на инвеститори от частния сектор и банки за развитие.
Целта е да се намалят разходите за капитал за слънчева енергия в развиващите се икономики от 15% на 5%, за да се премахне бариерата пред финансирането и да се стимулира внедряването.
Общо за постигане на голямата климатична цел – да се сведе глобалното затопляне до 1,5 градуса до 2050 г. – ще са необходими 150 трилиона долара, според Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA), което е средно над 5 трилиона годишно. Въпреки че глобалните инвестиции във всички технологии за енергиен преход достигнаха рекордните 1,3 трилиона долара през 2022 г., годишните инвестиции трябва да се увеличат и то четирикратно.