Колко харчат чипмейкърите за R&D и как се отплаща това

Компаниите обикновено планират разходите за научноизследователска и развойна дейност като определен процент от приходите (снимка: CC0 Public Domain)

Компаниите обикновено свързват разходите за научноизследователска и развойна дейност с приходите си в определена пропорция. Когато инвестициите са концентрирани в едно направление, изглежда това носи по-добра възвръщаемост.

Nvidia налива два пъти повече пари в изследвания и разработки от AMD, докато Intel харчи повече от двата си конкурента взети заедно, сочи проучване на инвестициите на трите големи производителя на чипове в света.

Успехът на Nvidia в ускоряването на изчисленията с изкуствен интелект е резултат от години всеотдайна работа. Напоследък бюджетът за изследвания и разработки на компанията е два пъти по-висок от този на AMD, въпреки че и двете компании колективно изостават от R&D разходите на Intel.

Проучване на Tech Fund, резултати от което публикува TechSpot, анализира инвестициите на чипмейкърите в периода от 2013 г. до момента. Оказва се, че преди десет години Nvidia и AMD са харчили приблизително една и съща сума годишно за изследвания и разработки, като дори миналата година разликата е била около 1,5 милиарда долара. Но тази година Nvidia възнамерява да похарчи около 12 милиарда долара за R&D, докато бюджетът на AMD ще бъде приблизително половината от това.

Компаниите обикновено свързват разходите за научноизследователска и развойна дейност с приходите си в определена пропорция. Приходите на Nvidia нараснаха значително през последните няколко години, така че компанията на Дженсън Хуанг може да си позволи забележимо увеличение на разходите за разработка.

В същото време Intel изпреварва и двата конкурента. По-конкретно, процесорният гигант е похарчил повече от 16,52 милиарда долара за изследвания и разработки през 2023 г., повече от Nvidia и AMD взети заедно. Тази година Intel очаква да покрие основните си разходи от R&D в диапазона от 17 до 20 милиарда долара.

Въпреки това, ако Intel и AMD са принудени да разпределят R&D бюджета между различни продуктови линии, то Nvidia може да си позволи да се концентрира само върху развитието на ускорителите. В крайна сметка те сега ѝ носят около 90% от всички приходи.

Стойностите на пазарната капитализация не отразяват R&D дейността на компаниите. Nvidia наскоро стана най-скъпата компания в света с капитализация от над 3,4 трилиона долара, докато AMD се задоволява с 45-то място с 229 милиарда долара, а Intel падна до 160-то място с капитализация от 107 милиарда долара.

Apple все още остава лидер в разходите за изследвания и разработки. Производителят на iPhone отдели 27 милиарда долара за R&D през 2023 г. и 31 милиарда долара между септември миналата година и септември тази година.

Коментар