Една от най-големите причини за разработването и инсталирането на вятърни турбини на сушата и в морето е намаляването на изменението на климата. Но се оказа, че колкото по-големи са турбините, толкова повече… изменят микро-климата.
Китай има има репутация на страна, допринасяща доста за вредните емисии и глобалното затопляне. Напук на имиджа си обаче Китай взе да „преобръща” тенденцията. Сега това е една от държавите, които бързо стават много „зелени”.
Гигантските китайски турбини
Наскоро, през август 2024 г., местният производител Mingyang Smart Energy инсталира гигантска офшорна вятърна турбина с мощност 20 MW. Съоръжението е най-голямата вятърна турбина в света. Със своите 128-метрови перки и височина 242 метра, тя може да произвежда достатъчно електричество, за да захранва малък град.
Според данни на Mingyang, диаметърът на ротора на модела варира от 260 до 292 метра. Същевременно китайската фирма разкри, че вече е проектирала следващия модел мега-турбина: 22-мегаватова перка с 310-метров ротор.
С подобна височина на мачтата ветрогенераторите, изправени да въртят витла насред морето, се открояват с много висока ефективност и относително постоянен поток от генерирана енергия. Чрез намаляване на необходимото пространство за основите на турбините това инженерно чудовище прави възможно по-малко турбини да произвеждат същото количество енергия като голям ветроенергиен парк.
На теория мега-турбините имат по-голям потенциал от атомните електроцентрали, които сега много страни искат да „възкресят”.
Шокиращи последици
Пускането на турбината обаче доведе до шокиращи последици: промени в микроклимата около мястото на монтажа. Независимо от успеха, който накара Mingyang Smart Energy да се гордее пред целия свят, огромният размер на турбината всъщност има силно въздействие върху околната среда.
За вятърните турбини отдавна се знае, че обикновено променят въздушните потоци. Те изменят динамиката на ветровете, пораждат известна турбулентност. В резултат, турбини с голям размер променят непосредствения микроклимат и местните модели на вятъра, което води до промени в скоростта на вятъра. А това на свой ред пък води до промяна в разпределението на температурата около инсталацията.
Колосалният размер на конструкцията реално засилва тези въздействия. Някои изследователи се опасяват, че такива огромни инсталации имат доста голямо влияние – те навярно могат да повлияят на регионалните климатични модели.
Нуждата от еко-оценка
За да разберат дългосрочните ефекти от промените, изследователите в момента внимателно правят замервания. Турбината се счита за подходяща за места, които са „предразположени” към тайфуни, съответно е предвидена за разгръщане в райони със средна до висока скорост на вятъра.
Чудовищната турбина може да понася пориви до 79,8 м/с, според производителя. Това означава за изследователите, че въздействието на перките ще е голямо: огромните витла ще застанат на пътя на силни ветрища в обширни пространства и това няма как да не се отрази на поведението на атмосферата на приземното ниво.
Забелязаните досега промени в микроклимата около тази огромна вятърна турбина подчертават необходимостта от задълбочени екологични оценки за подобни мега-системи. Иновации като турбината на Mingyang ще бъдат от значение за постигане на целите за устойчива енергия. Но тези постижения в света на „чистата енергия” не бива да идват на цената на изменение на климата и околната среда.
Запазването на баланса между декарбонизирането на енергетиката и опазването на местните екосистеми ще зависи от способността на индустрията да гарантира, че новите технологии не нанасят вредни въздействия. Еколозите и учените проучват потенциалните ефекти от тези промени върху крайбрежния климат, моделите на миграция на птици и морските екосистеми.