Вятърна турбина на ивици е безопасна за птиците

Боядисването на витлата на ветрогенераторите с черни ивици може да сложи край на проблема с опасността за птиците (снимка: ecоticias.com)

Изследователи експериментираха с визуален дизайн за вятърни турбини, който помага на птиците да избегнат сблъсъци с витлата на генераторите. Смята се, че това е сериозен напредък към постигане на така желания баланс между развитието на възобновяемата енергия и опазването на дивия живот.

Вятърните турбини са един от най-важните компоненти на индустрията за възобновяема енергия, но от години са печално известни с фаталното си въздействие върху птиците, особено едрите представители на някои красиви и дори защитени видове. Последните изследвания на орнитолозите предлагат просто, но ефективно решение: боядисване на турбините с черни и бели ивици.

Това решение е вдъхновено от уникалния начин, по който птиците виждат околната среда, и то може да намали многократно смъртността в резултат на сблъсъци с ветрогенератори, без ни най-малко да жертва ефективността на вятърните паркове.

Въпрос на зрение

Има голяма разлика в това как е устроено зрението при хората и при птиците. Тя би могла да помогне за обяснение на склонността на пернатите да се сблъскват с вятърни турбини.

В общи линии най-високата пространствена разделителна способност на окото на птиците е страничната, а не фронталната, както е при човешкото зрение, обясняват учените. Това е нужно на птиците заради способността им да виждат по-фини детайли отстрани и долу на земята, а не право напред.

По-големите птици, такива като орли и лешояди, са изложени на по-голям риск, тъй като биологично обусловено е при тях най-добрите зрителни умения да са насочени надолу – към земята, където е тяхната храна. Това е причината, поради която те не виждат чак толкова добре напред и не забелязват препятствия като витлата на турбините.

Цветовете също имат известна роля. Хората биха очаквали знаците за опасност да бъдат ярко оцветени, например в червено, но последните проучвания на орнитолозите показват, че простите черно-бели шарки са много по-ефективни.

Когато витлата с черно-бели шарки се въртят, те образуват трептящо, „мигащо“ изображение във въздуха. Птиците могат доста по-лесно да го забележат и да имат време да променят траекторията на полета си, за да избегнат изображението. На практика черно-белите ивици не използват контраст с небето, а по-скоро създават вътрешен контраст, в рамките на самата картина, която се образува от въртенето на витлата.

Шарени турбини

Концепцията за визуално подобрение на турбините не е нова. Според проучване от Норвегия, проведено през 2020 г., боядисването дори само на едно витло в черно би намалило сблъсъците с птици с цели 70%.

Получавайки допълнително вдъхновение от това проучване, Греъм Мартин от Университета в Бирмингам и Алекс Банкс от Natural England предлагат все пак много по-специфичен дизайн. Витлата на турбината следва да бъдат разделени на редуващи се черни и бели ивици, което да ги направи по-забележими за птиците.

Заради спецификите на зрението на птиците, тази „шареност“ на витлата ги прави доста по-забележими. Ефектът на „трептене“, произведен от въртящите се перки, привлича вниманието им, което може да се разглежда като ефективна система за предупреждение по време на полет.

От друга страна, производството може да интегрира това цветово решение без проблем, като по този начин няма да се нарушат правилата за безопасност за мореплаването, навигацията и авиацията.

Отдавна търсен баланс

Опазването на птиците от сблъсъци с ветрогенераторите не е каприз, това е екологична необходимост. Дизайнът, предложен от орнитолозите, е приложим и еднакво ефективен и за офшорните, и за наземните ветроенергийни паркове. Чрез тях могат да бъдат избегнати няколко стотици хиляди смъртни случаи на птици годишно.

Коментари по темата: „Вятърна турбина на ивици е безопасна за птиците”

добавете коментар...

  1. мхм

    Тва да не е перка на турбина бе 😀 тия перки се въртят с 1 оборот за десетки секунди, трябва някоя птица да спи, че да улучи тая перка 😀 Самолетите колко птици избиват, но срещу тях няма протести на русоробски дебили, които повтарят лъжите на руската кочина, щото няма да може да си продава нефта и газа и ще гладува.

Коментар