Една трета от населението на света остава офлайн

Глобалното използване на интернет продължава да нараства, но различията остават, особено в регионите с ниски доходи (снимка: CC0 Public Domain)

Приблизително 5,5 милиарда души в света са онлайн през 2024 г., което е увеличение от 227 милиона души спрямо 2023 г., според нов доклад на Международния съюз по телекомуникации (ITU). Свързаността продължава да се увеличава в световен мащаб, но има проблеми с достигането до общности в страни с ниски доходи.

Въпреки че приблизително 68 процента от световното население сега е онлайн и всички показатели, проследени в доклада, показват подобрение, упоритите дигитални разделения остават и около една трета от хората по света продължават да бъдат офлайн.

Две цифрови реалности

Има две цифрови реалности – между страните с високи доходи и страните с ниски доходи, коментира данните генералният секретар на ITU Дорийн Богдан-Мартин. „Огромните пропуски в критичните показатели за свързаност лишават най-уязвимите хора от онлайн достъп до информация, образование и възможности за работа”, заяви той.

Докладът „Факти и цифри за 2024 г.” показва, че използването на интернет остава тясно свързано с нивото на развитие. В страните с високи доходи 93 процента от населението използва интернет. Това контрастира със страните с ниски доходи, където само 27 процента от населението е онлайн.

Остават предизвикателствата по отношение на свързаността в най-слабо развитите страни, където само 35 процента от населението е онлайн, и развиващите се страни без излаз на море с едва 39 процента онлайн.

Общо около 2,6 милиарда души са офлайн през 2024 г., което представлява 32 процента от населението на света. Това е по-малко от новата оценка за 2,8 милиарда души офлайн през 2023 г., което представлява 35 процента от населението.

„Напредъкът в свързаността маскира значителни пропуски в най-уязвимите общности в света, където дигиталното изключване прави живота още по-предизвикателен”, каза Космас Лъкисън Завазава, директор на Бюрото за развитие на телекомуникациите на ITU.

Основни констатации в доклада

Светът се движи бавно към равнопоставеност на половете в използването на интернет – приблизително 70 процента от мъжете използват интернет в световен мащаб през 2024 г., в сравнение с 65 процента от жените.

Въпреки че има 189 милиона повече мъже, отколкото жени потребители на интернет, докладът установява, че светът се движи към равенство между половете, с изключение на най-слабо развитите страни.

Липсва напредък в преодоляването на разделението между града и селата. В световен мащаб около 83 процента от градските жители използват интернет през 2024 г., в сравнение с по-малко от половината от населението в селските райони (48 процента). От приблизително 2,6 милиарда души офлайн през 2024 г., 1,8 милиарда души живеят в селските райони.

Младите хора са по-склонни да използват интернет, но разликата намалява – в световен мащаб около 79 процента от хората на възраст между 15 и 24 години използват интернет, с 13 процентни пункта повече, отколкото сред останалата част от населението. Тази разлика между поколенията, наблюдавана във всеки регион, бавно се свива през последните четири години.

Цената на интернет продължава да намалява, но достъпността остава предизвикателство. Абонаментът за фиксиран широколентов достъп в страните с ниски доходи е еквивалентен на почти една трета от средния месечен доход.

В световен мащаб четирима от всеки петима души над 10 години притежават мобилен телефон. Въпреки това съществуват големи разлики между страните. В икономиките с високи доходи повече от 95 процента от хората на възраст над 10 години притежават мобилен телефон, в сравнение със само 56 процента в страните с ниски доходи.

Очаква се 5G покритието да достигне 51 процента от световното население през 2024 г., като съществуват значителни различия между страните с високи и ниски доходи. Докато 84 процента от хората в страните с високи доходи са обхванати от 5G, в страните с ниски доходи мрежите от пето поколение обхващат само 4 процента от населението.

Броят на абонаментите за мобилен широколентов интернет се доближава до този на абонаментите за клетъчна връзка. Фиксираният широколентов интернет остава лукс за мнозина.

Растежът на интернет трафика остава силен. Въпреки това средният месечен мобилен широколентов трафик на абонат в страните с високи доходи (16,2 GB) е около осем пъти по-висок, отколкото в икономиките с ниски доходи (2 GB).

Коментар