Илон Мъск се включи на пълна скорост в надпреварата за усъвършенствани системи с изкуствен интелект. Неговата компания xAI представи „най-реалистичната“ досега невронна мрежа Aurora.
Създателите на AI системата твърдят, че Aurora се справя по-добре от останалите невронни мрежи с текст, лога и лица на хора. Публикувани са илюстративни примери, които целят да убедят аудиторията в нейните предимства.
Очевидно Илон Мъск иска да завладее нови територии на технологичната арена и собствената му невронна мрежа за генериране на реалистични изображения Aurora е инструментът за тази цел.
„Подобрихме възможностите на Grok за генериране на изображения с нов модел с кодово име Aurora. Ние обучихме модела на милиарди примери от интернет, като му дадохме дълбоко разбиране за света. В резултат на това той се отличава с фотореалистично изобразяване и прецизно спазване на текстовите инструкции“, казват от xAI в официало изявление.
„В допълнение към текста, моделът също има вградена поддръжка за мултимодален вход, което му позволява да черпи вдъхновение от изображения, предоставени от потребителя, или директно да ги редактира“, допълват от компанията.
Новите възможности на AI чатбота Grok вече са налични на платформата в избрани страни и ще iстанат достъпни за всички потребители в рамките на една седмица.
Разработчиците твърдят, че Grok може да генерира висококачествени изображения в сценарии, при които други модели за изображения често се провалят.
Новата невронна мрежа може да показва точни визуални детайли на реални обекти, текст и лога, както и да създава реалистични портрети на хора.